Koronawirus: zidentyfikowano nowy nietypowy objaw zakażenia

2020-06-25 8:24 Katarzyna Hubicz

Hiszpańscy badacze ustalili, że dysfagia ustno-gardłowa jest kolejnym objawem u osób zakażonych koronawirusem. Póki co nie wiadomo, czy dotyczy ona wszystkich chorych, czy tylko tych, którzy przechodzą zakażenie ciężko i z powodu COVID-19 trafiają do szpitali.

Badanie przeprowadzili naukowcy z dwóch placówek medycznych w Katalonii, leżącej w północno-wschodniej Hiszpanii. Specjaliści pracujący w szpitalach w prowincji Barcelona (Mataro oraz St Jaume i Sta. Magdalena) wykazali, że ponad 53 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu zachorowania na COVID-19 ma tzw. dysfagię ustno-gardłową, innymi słowy - problemy z połykaniem.

Wnioski z badania zaprezentował specjalistyczny portal “Redaccion Medica". Jego autorzy dowodzą, że pojawiające się u 53,1 proc. pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 trudności w połykaniu towarzyszą im nawet przez kilka miesięcy po wyleczeniu z choroby.

Naukowcy twierdzą również, że występowaniem dysfagii ustno-gardłowej można tłumaczyć to, że aż tyle osób, które trafiają do szpitali z powodu koronawirusa jest niedożywionych - wg. badań niedożywienie występuje u 27,1 proc. chorych, a aż u 75,3 proc. przebadanych pacjentów z COVID-19 stwierdzono występowanie ryzyka niedożywienia.

Autorzy badania zapowiedzieli, że w kolejnych miesiącach będą je kontynuować po to, by potwierdzić, przez ile czasu u osób wypisanych ze szpitali utrzymują się problemy z połykaniem.  Obserwacją objęto już 200 osób.

Źródło: PAP

Koronawirus. Posłuchaj, czy wiesz jakie są objawy zakażenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Rozluźnianie zwyczajów epidemiologicznych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE