Koronawirus w Polsce: 4 domowe sposoby na wrastający paznokieć

2020-04-23 11:20 Katarzyna Hubicz

Problem wrastających paznokci jest szczególnie dokuczliwy teraz, gdy z powodu koronawirusa w Polsce nie sposób dostać się do podologa. Tak będzie jeszcze przez jakiś czas. Ponieważ wrastający paznokieć sprawia silny ból, co utrudnia chodzenie, warto uporać się z tym problemem samodzielnie. Poznaj sprawdzone 4 domowe sposoby na wrastający paznokieć.

To, że paznokieć wrasta w skórę, łatwo można poznać po dotkliwym bólu palca. Warto zareagować od razu, kiedy proces wrastania nie jest jeszcze zbyt zaawansowany - inaczej może dojść do stanu zapalnego, a paznokieć wrośnie na tyle głęboko, że konieczna będzie już nie interwencja podologa, ale wręcz chirurga.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć są skuteczne właśnie na samym początku, kiedy paznokieć dopiero zaczął wbijać się w naskórek. Poznaj 4 najskuteczniejsze.

Kąpiel stóp w wodzie z solą.
Moczenie stopy z wrastającym paznokciem w wodzie z dodatkiem soli to dobry sposób na to, by zmiękczyć płytkę paznokcia i skórę dookoła - dzięki temu łatwiej będzie ją potem odpowiednio wyciąć. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Do miski z gorącą wodą dodaj porcję soli do kąpieli stóp lub kilka łyżek zwykłej soli kuchennej, rozmieszaj by się rozpuściła, a następnie zanurz w niej stopę.

Sterylny wacik pod płytką.
Lekkie uniesienie paznokcia sprawi, że nie będzie się wbijał w skórę. Najpierw stopę z wrastającym paznokciem trzeba wymoczyć w wodzie z płatkami mydlanymi - dwie łyżki płatków trzeba rozpuścić w gorącej wodzie, a następnie w takiej mieszance zanurzyć stopę na 20 minut.

Gdy paznokieć i skóra wokół niego zmiękną, delikatnie zdezynfekuj skórę, lekko podważ brzeg paznokcia i wsuń pod niego kawałek sterylnej waty lub gazik: paznokieć wtedy lekko się uniesie i nie będzie się wbijał w skórę. Wacik trzeba zmieniać codziennie do momentu aż paznokieć urośnie i zacznie wystawać poza palec. Wtedy można go obciąć.

Wycięcie wrastającej części paznokcia.
To kolejny domowy sposób. Najpierw stopę trzeba wymoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem soli, następnie przyłożyć do palca okład z lodu i trzymać go około 3 minuty, aż palec zdrętwieje - to go znieczuli.

Wtedy wysterylizowanymi za pomocą alkoholu lub wody utlenionej cążkami trzeba wyciąć wrastającą część paznokcia, przykładając cążki pod niewielkim kątem - i uważając, by nie uszkodzić skóry. Na palec trzeba potem założyć gazik nasączony płynem dezynfekującym (np. wodą utlenioną) i go zabandażować.

Odpowiednie obcięcie paznokci.
Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały? Przycinaj je w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem. Nie mogą być obcięte zbyt krótko - powinny wystawać na 2-3 mm. Jeśli są zbyt twarde, przez obcinaniem trzeba je zmiękczyć, na kilka minut zanurzając stopy w misce z ciepła wodą.

Posłuchaj, jakie są domowe sposoby na wrastające paznokcie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Gwiazdy w dobie koronawirusa. Jak radzą sobie bez fryzjerów?

Polecamy również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE