Koronawirus. 12 dziwnych objawów zakażenia. One są naprawdę nietypowe!

2020-04-23 8:43
Koronawirus. 12 dziwnych objawów zakażenia. One są naprawdę nietypowe!
Autor: Getty Images Ilość objawów koronawirusa może cię naprawdę zaskoczyć

Podstawowe objawy koronawirusa znają już chyba wszyscy - gorączka, kaszel, duszności. Okazuje się jednak, że zakażenie koronawirusem u niektórych osób przebiega w mocno nietypowy sposób. Tych dziwnych objawów jest sporo. Co więcej, wcale nie są takie rzadkie! Sprawdź, co już o nich wiemy.

Im dłużej trwa pandemia, tym więcej danych mamy o koronawirusie i przebiegu choroby, którą wywołuje. Naukowcy od początku skrzętnie notują wszystkie objawy, by móc jak najszybciej stawiać diagnozę kolejnym chorym. Z biegiem czasu okazuje się, że oprócz objawów typowych, coraz dłuższa staje się lista objawów co najmniej dziwnych. Co się na niej znalazło?

Problemy z układem pokarmowym

Tu trzeba podkreślić, że u większości chorych z czasem pojawiają się i typowe objawy COVID-19. Ale z drugiej strony, u 3% osób choroba kończy się na tych objawach pokarmowych.

Problemy neurologiczne

Utrata węchu i utrata smaku, uważana była na początku właśnie za objaw rzadki - teraz już wiadomo, że może występować aż u 60% osób zakażonych koronawirusem.

Bóle głowy występują u około 8% chorych.

Niektórzy pacjenci mają zawroty głowy, ale tu przyczyny mogą być bardzo różne. Mogą być traktowane jako objaw, jeśli wcześniej ich nie miałeś.

Silne zmęczenie, ogólne złe samopoczucie - mogą być objawem zakażenia, ale też po prostu stresu.

Dezorientacja nie jest typowym objawem, ale lekarze podkreślają, że jeśli się pogłębia, a towarzyszy jej utrudniony kontakt z otoczeniem, to należy wzywać pomoc. Może to być np. jeden z objawów nadchodzącego udaru. A udar może być spowodowany przez koronawirusa, który potrafi zagęścić krew tak, że powstają zakrzepy.

Inne rzadkie objawy koronawirusa, w tym katar

Ból mięśni (14%) i dreszcze (11%) to raczej objawy grypy czy przeziębienia, ale niektórzy pacjenci, mający koronawirusa, też się na nie skarżą. Szczególnie gdy mają wysoką gorączkę.

Okazuje się też, że jeśli masz katar, to wcale nie można wykluczyć, że nie masz COVID-19. Prawie 5% zakażonych miało i katar i zapchany nos. To jednak całkiem sporo!

Źródła: WHO, American Journal of Gastroenterology

Prof. Simon o leczeniu koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.