Konferencja premiera: dalsze obostrzenia w związku z pandemią

2020-10-23 11:03

W piątek 23 października o godzinie 11 odbyła się konferencja rządu, na której przedstawiono dalsze restrykcje mające ograniczyć transmisję wirusa. Co nas czeka?

Koronawirus - szczyt zachorowań
Autor: Getty Images

- Sytuacja jest niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost, dlatego nasze działania muszą być zdecydowane - rozpoczął konferencję premier Morawiecki - Druga fala uderzyła w Europę, w Polsce mamy podobny przyrost zachorowań, jak w całej Europie. Niektóre państwa zdecydowały o lockdownie, inne państwa zdecydowały się na godzinę policyjną, a jeszcze inne ograniczają funkcjonowanie niektórych branży. U nas są jeszcze wolne miejsce w szpitalach dla chorych, ale musimy zahamować liczbę ograniczeń, bo ona nas niepokoi.

Nowe restrykcje

  1. Cała Polska staje się strefą czerwoną od soboty. 
  2. Szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym. Polecamy: Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko - jak się ubiegać?
  3. Zakaz przemieszczania się osób do 16. roku życia bez osób dorosłych.
  4. Ograniczenie działalności gastronomicznej - możliwa organizacja jedynie jedzenia na wynos. Obostrzenie zaplanowane jest na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.
  5. Spotkania możliwe tylko do 5 osób w grupie. Nie podlegają temu ograniczeniu osoby mieszkające razem i osoby pracujące ze sobą - np. pracownicy budowlani.
  6. Ochrona seniora - premier zapowiedział uruchomienie korpusu wsparcia dla seniorów i zaangażowanie w niego harcerzy, wojska obrony terytorialnej - ma być to pomoc dla osób, które nie mają opieki. Tego typu działania mają skłonić seniorów do pozostania w domach.
  7. Zamknięcie sanatoriów.

Nadzieja dla gospodarki

Premier nie zamyka na razie żadnych zakładów produkcyjnych ani innych firm, ale apeluje o to, aby ludzie stosowali się do zasady dystansu społecznego i częstej dezynfekcji rąk. Należy także ograniczyć liczbę kontaktów społecznych. Kluczowe jest także noszenie maseczek oraz wietrzenie pomieszczeń.

- Każdego, kto może, proszę o zainstalowanie aplikacji STOP COVID - zaapelował ponownie premier.

Polecamy: Aplikacja STOP COVID - jak działa?

Minister Zdrowia na konferencji

- Nasza służba zdrowia nadal jest wydolna. Niestety pojawiają się różne, pojedyncze historie, my staramy się temu przeciwdziałać, ale sytuacja jest wyjątkowa. Wykonujemy wszystkie możliwe działania dotyczące rozbudowy infrastruktury i zwiększenia ilości łóżek. Jednak sytuacja nie jest już komfortowa, a jeśli liczba zachorowań nadal będzie wzrastać, to zrealizuje się scenariusz gorszy niż czarny - powiedział Niedzielski.