Komisja Europejska obawia się, że jedno szczepienie przeciw COVID-19 może nie wystarczyć

2021-02-17 13:17

Niewykluczone, że na jednym szczepieniu przeciw COVID-19 się nie skończy, o czym poinformowała Komisja Europejska. Być może zaistnieje konieczność dalszych szczepień w przypadku pojawienia się kolejnych wariantów wirusa.

Komisja Europejska obawia się, że jedno szczepienie przeciw COVID-19 może nie wystarczyć
Autor: Getty Images

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał na konferencji prasowej w Brukseli, że „sytuacja z wirusem będzie się rozwijać”. Według niego powinniśmy przygotować się na możliwe pojawienie się nowych wariantów wirusa. – Jedne już się pojawiły, inne mogą się pojawić. Być może w pewnym momencie wystąpi potrzeba dalszego szczepienia ludzi, aby nadal wzmacniać ich odporność na wirusa – wyjaśnił.

Sprawa paszportów szczepień

Na pytanie o paszporty szczepień, odpowiedział Eric Mamer, że „od jakiegoś czasu są prowadzone we współpracy z WHO badania w zakresie technicznych możliwości wdrożenia takich dokumentów. Celem tych analiz jest sprawdzenie interoperacyjności systemów informatycznych różnych krajów oraz znalezienie sposobu potwierdzania autentyczności certyfikatu.

- Oprócz tego prowadzona jest też debata na poziomie politycznym. Dotyczy ona praw, które otrzymałaby osoba posiadająca taki certyfikat. (...) Zawsze mówiliśmy, że (...) należy unikać dzielenia ludzi na tych, którzy mieli możliwość się zaszczepić i tych, którzy takiej możliwości nie mieli – zaznaczył rzecznik Komisji Europejskiej.

Niektóre kraje UE prowadzą badania dotyczące wprowadzenia certyfikatów szczepień na własną rękę. Dania zapowiedziała, że chce uruchomić procedurę związaną z paszportami szczepionkowymi jeszcze przed końcem lutego. Podobną deklarację złożył Cypr.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?