Komary a koronawirus. Czy jest się czego bać?

2020-07-21 20:50

Na szczęście z odsieczą na pytanie czy komary przenoszą koronawirusa ruszyli naukowcy. Co odkryli tym razem?

Co przyciąga komary?
Autor: Getty Images

Czy komary przenoszą koronawirusa? Pewnie wielu z was zadawało sobie to pytanie, zwłaszcza teraz, kiedy ci mali krwipijcy ruszyli na prawdziwy żer. Chyba nie ma nikogo, kto pozostałby nie ugryziony. Komary atakują, a wielu zastanawia się, czy mogą roznosić koronawirusa. 

Czytaj więcej: Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary

Okazuje się, że naukowcy z Biosecurity Research Institute postanowili to sprawdzić. Dyrektor instytutu prof. Stephen Higgs poinformował, że w badaniach laboratoryjnych potwierdzono, że poziom wirusa we krwi jest zbyt niski, by zarażać komary. A to jednoznacznie oznacza, że komary nie przenoszą koronawirusa.

Warto wiedzieć: Co przyciąga komary? 9 rzeczy, których musisz unikać!

W badaniu zarażono grupę kontrolną 277 komarów koronawirusem, by sprawdzić, czy ten będzie powielał się w ciele owadów. Po ponad 24 godzinach wirusa nie znaleziono u żadnego osobnika. Oznacza to, że choroba nie powielała się. Czyli de facto komary nie mogą zachorować i nie przenoszą wirusa dalej. SARS-CoV-2 po prostu umiera w ciele komarów.

Polecamy: Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?

To nie oznacza jednak, że możemy czuć się w pełni bezpieczni! Wręcz przeciwnie - to, że komary nie roznoszą wirusa nie zwalnia nas z:

  • zachowania dystansu społecznego,
  • noszenia maski,
  • częstej dezynfekcji rąk,
  • unikania skupisk ludzi.

Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś

Pytanie 1 z 8
Od czasu wybuchu pandemii starasz się nie wychodzić z domu