Kleszcze atakują na potęgę. Czy lekarz POZ skieruje na darmowe badania w kierunku boreliozy?

2023-05-22 10:34

Trwa inwazja kleszczy. Problem wokół diagnostyki boreliozy narasta. Czy lekarz POZ może wystawić skierowanie na refundowane badania w kierunku boreliozy?

Kleszcze atakują na potęgę. Czy lekarz POZ skieruje na darmowe badania w kierunku boreliozy?
Autor: Getty Images Kleszcze atakują na potęgę. Czy lekarz POZ skieruje na darmowe badania w kierunku boreliozy?

Ukąszenie kleszcza można rozpoznać po pojawieniu się bezbolesnego rumienia wędrującego na skórze. Niestety, obecnie nawet przy objawach wskazujących na boreliozę, lekarz POZ nie ma możliwości skierowania pacjenta na bezpłatne badania wykrywające “chorobę kleszczy”.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Skierowania na bezpłatne badanie w kierunku boreliozy

Pełny pakiet badań w kierunku rozpoznania boreliozy przysługuje osobom ubezpieczonym, a skierowanie na refundowane badanie może wystawić wyłącznie lekarz specjalista ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Lekarz rodzinny nie ma takiej możliwości, nawet gdy u pacjenta pojawił się charakterystyczny dla boreliozy rumień z widocznym przejaśnieniem znajdującym się wewnątrz zmiany skórnej. Oznacza to, że nawet jeśli lekarz POZ skieruje pacjenta na badanie w kierunku boreliozy, pacjent będzie musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ obecnie “sezon na kleszcze” jest w pełni. O zmianę przepisów w tym zakresie zapytano restort zdrowia.

- Aktualnie nie są prowadzone prace dotyczące udostępnienia lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) badań do diagnozowania boreliozy - przekazało PAP biuro komunikacji MZ.

Jak podaje PAP: “W odpowiedzi wskazano, że powiększenie katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ o badania wykrywające przeciwciała boreliozy było przedmiotem analizy w Ministerstwie Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)”.

Okazuje się, że eksperci, którzy mieli głos w tej sprawie w większości nie byli przychylnie nastawieni proponowanej zmianie. Swoją decyzję argumentowali brakiem zasadności wykonywania takich oznaczeń w przypadku braku objawów klinicznych. Ich stanowisko było takie samo także w przypadku pacjentów z grup ryzyka. 

Eksperci zaznaczyli także, że u osób z objawami klinicznymi lub potwierdzoną ekspozycją na kleszcze należałoby wprowadzić diagnostykę dwustopniową. 

Ponadto, resort zdrowia wskazał także, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystąpienie rumienia wędrującego po ukłuciu kleszcza nie wymaga diagnostyki laboratoryjnej, a jedynie wdrożenia natychmiastowej antybiotykoterapii.

Jakie są pierwsze objawy boreliozy?

Poza wspomnianym wcześniej rumieniem wędrującym, który można dostrzec na powierzchni skóry, występują także inne objawy boreliozy. 

Są to: 

U dorosłych w późniejszej fazie rozwoju choroby może wystąpić zanikowe zapalenie skóry kończyn.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki