Klej do zamykania ran zamiast nici chirurgicznych

2017-10-11 11:00

Klej do zamykania ran o nazwie MeTro zamyka rany w 60 sekund, bez konieczności stosowania zszywek lub szwów chirurgicznych. Klej chirurgiczny MeTro może zmienić sposób wykonywania operacji i poprawić komfort pacjentów, gdyż dzięki klejowi zamykanie ran jest szybkie i bezbolesne. Sprawdź jak działa klej do zamykania ran MeTro i czy jest bezpieczny.

Klej do zamykania ran zamiast nici chirurgicznych
Autor: Thinkstockphotos.com Klej do zamykania ran zamiast nici chirurgicznych

Inżynierowie biomedyczni z Sydney i USA opracowali klej do zamykania ran o nazwie MeTro, który zamyka rany w 60 sekund (po naświetleniu światłem UV), bez konieczności stosowania zszywek lub szwów chirurgicznych. Klej do ran nie jest całkowicie nową koncepcją. Najbardziej rewolucyjną cechą MeTro jest możliwość regulacji czasu jego działania.

Klej do zamykania ran MeTro - jak działa?

Klej nie jest przeznaczony do zamykania ran na ciele, lecz stale rozszerzających się ran w tkankach ciała, takich jak płuca, serca i tętnice. Materiał sprawdza się również w trudno dostępnych miejscach, gdzie płyny ustrojowe niszczą skuteczność bardziej konwencjonalnych środków uszczelniających. Naukowcy swoje badania przeprowadzili na zwierzętach - zamykali klejem rany w tętnicach i płucach gryzoni oraz świń, bez potrzeby szwów i zszywek.

Wysoka elastyczność kleju MeTro sprawia, że idealnie nadaje się on do uszczelniania ran w tkance ciała, które nieustannie rozszerzają się i rozluźniają - na przykład płuca, serca i tętnice.

Jaka jest wyjątkowa właściwość kleju? Posiada on wbudowany enzym, który można modyfikować, aby kontrolować czas uszczelniania rany w zależności od przewidywanego okresu gojenia. Czas ten można regulować w przedziale od kilku godzin nawet do kilku miesięcy.

Przewodniczący grupy badawczej jest prof. Nasim Annabi z Wydziału Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Northeastern, który nadzorował stosowanie preparatu MeTro w różnych warunkach klinicznych. - Piękno preparatu MeTro polega na tym, że gdy tylko styka się z powierzchnią tkanki, zestala się - przechodzi w formę żelową, nie ściekając - powiedział prof. Nasim Annabi. - Następnie stablizujemy klej dzięki krótkiemu naświetlaniu. Pozwala to na ścisłe powiązanie z elementami na powierzchni tkanki - dodaje profesor.

Klej MeTro przyspiesza czas rekonwalescencji i daje mniejszą liczbę powikłań.

Profesor Anthony Weiss, z Uniwersytetu w Sydney, porównał to do uszczelnień silikonowych stosowanych w łazience i kuchni. - MeTro wypełnia luki i idealnie dopasowuje się do kształtu rany - powiedział prof. Anthony Weiss.

- Potencjalne zastosowania są potężne - od leczenia poważnych ran wewnętrznych w miejscach zagrożenia, takich jak wypadki samochodowe i w strefach wojennych, a także w celu poprawy operacji szpitalnych - mówi prof. Weiss.

Również profesor Khademhosseini z Harvard Medical School optymistycznie ocenił wyniki badania. - MeTro wydaje się utrzymywać stabilność w okresie, w którym rany muszą być leczone. dodatkowo klej ulega degradacji bez jakichkolwiek oznak toksyczności = dodaje ekspert.

Wyniki badania zostały opublikowane w piśmie "Science Translational Medicine". Nad klejem pracowali specjaliści z kilku ośrodków: University of Sydney, Northeastern University (Boston, USA) Harvard University (USA), Beth Israel Deaconess Medical Center - BIDMC (Boston, USA).

Źródło: youtube.com/The University of Sydney

Źródło:

1. 'Squirtable' elastic glue seals wounds in 60 seconds, Uniwersity of Sydney, https://sydney.edu.au/news-opinion/news/2017/10/05/_squirtable_-elastic-surgical-glue-seals-wounds-in-60-seconds.html

2. Nasim Annabi, Yi-Nan Zhang, Alexander Assmann, Ehsan Shirzaei Sani, George Cheng, Antonio D. Lassaletta, Andrea Vegh, Bijan Dehghani, Guillermo U. Ruiz-Esparza, Xichi Wang, Sidhu Gangadharan, Anthony S. Weiss, Ali Khademhosseini. Engineering a highly elastic human protein–based sealant for surgical applications. Science Translational Medicine, 2017; 9 (410): http://stm.sciencemag.org/content/9/410/eaai7466

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki