Kiedy powrócą zajęcia sportowe dla dzieci i doroslych?

2020-05-04 11:54

Siłownie i kuby fitness na razie są zamknięte, ale jest nadzieja, że powrócą zajęcia sportowe dla dzieci, ponieważ boiska i orliki są już otwarte. Kiedy amatorzy i mali sportowcy wrócą do zajęć?

Kiedy  powrócą zajęcia sportowe dla dzieci?
Autor: Getty images

Rząd zapowiedział, że po majówce otwarte zostaną orliki i boiska sportowe. Zapowiedział również możliwość wznowienia zajęć dla dzieci, ale w grupach do 6 osób.

Dzieci tęsknią za sportem

A to ważne, ponieważ od 2 miesięcy dzieci siedzą w domu i są pozbawione aktywności fizycznej. 

- Nie ma W-F-u, nie ma dodatkowych zajęć sportowych, syn nie może nawet wyjść na boisko szkolne, żeby pobiegać - skarży się mama 14-letniego piłkarza. - Nasz klub KS Wesoła umieszcza na stronie zestaw ćwiczeń dla chłopców, ale wiadomo, że to nie to samo. 

Większość klubów sportowych dla dzieci nie podjęło na razie jednak żadnych działań, bo wytyczne są niejasne, a wiele samorządów nie chce otwierać bez nich obiektów sportowych.

Tak jest w Warszawie, gdzie prezydent Trzaskowski zapowiedział, że dopóki nie dostanie szczegółowych wytycznych ministerstwa zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie procedur, środków i zasad, nie otworzy boisk i orlików. 

Tomasz Dąbrowski, założyciel serwisu treningisportowe.pl

Prowadzimy zajęcia sportowe dla dorosłych, głównie siatkówkę. Nie trenujemy jednak od 11 marca, kiedy to dosłownie z godziny na godzinę musieliśmy zawiesić nasze działania w związku z epidemią.

Nie ukrywam, że zarówno trenerzy, jak i zawodnicy ucieszyli się na wieść, że od 4 maja zajęcia ruszą, chociaż pod pewnymi warunkami. Znaleźliśmy więc odpowiedni obiekt szkolny z zewnętrznym odgrodzonym boiskiem, na którym moglibyśmy odbywać treningi zgodnie z zaleceniami.

Zastrzegliśmy, że nie będziemy korzystać z przebieralni, zdezynfekujemy sprzęty, zapewniliśmy płyny do dezynfekcji rąk dla zawodników.

Zebraliśmy też 6-osobowe grupy - ponieważ nie tylko gramy w siatkówkę, ale i trenujemy, więc ćwiczenia w małej grupie były możliwe. Chętnych było wielu.

Niestety, w weekend szkoła podała informację, że zgodnie z zaleceniami ratusza, zajęcia nie mogą się odbyć. Miasto czeka na wytyczne GIS-u lub Ministerstwa Zdrowia i na razie nie otwiera boisk i obiektów sportowych.

To nas rozczarowało oczywiście, ale cierpliwie czekamy na ich otwarcie. Absolutnie rozumiemy tę sytuację. Mamy nadzieję, że potrwa jak najkrócej.

Kluby czekają na sygnał

Warszawski klub Barca Academy Warszawa od początku pandemii prowadzi treningi on line, czyli propozycje ćwiczeń dla młodych piłkarzy zrzeszonych w klubie. Treningi odbywają się 2 razy w tygodniu dzięki ZOOM-owi. "Wierzymy, że to kolejny krok w drodze do powrotu na boisko" - napisali trenerzy na profilu facebookowym.

Klub sportowy AZS AWF rozpoczął natomiast rozmowy z trenerami, aby spróbowali opracować plan normalnych zajęć dla grup 6-osobowych. Nie wiadomo jednak, kiedy treningi i czy w ogóle się rozpoczną. Wiadomo za to, że nie rozpoczną się zajęcia w halach, czyli np. siatkówka czy gimnastyka artystyczna dla dzieci. 

Na razie pocieszające wieści płyną z kortów tenisowych. Jak podał portal WP.pl od poniedziałku 4 maja otwarte są znów korty dla zawodowców i amatorów. Grać można tylko na otwartych kortach lub kortach pod dachem z rozsuwanymi ścianami, obowiązują też nowe zasady treningów i rozgrywek.  

Można o tym przeczytać w serwisie tenisklub.pl, który wymienia podstawowe „przykazania” tenisowe na czas epidemii COVID-19:

 1. Gra pojedyncza zamiast debla

2. Utrzymanie właściwego dystansu między zawodnikami, tak przy zmianie stron, jak i w przerwach (*)

3. Ustawienie ławek dla grających w przepisowej odległości

4. Gra znaczonymi piłkami, tak by wyeliminować dotykanie nieswoich piłek (**)

5. Zachowanie szacunku wobec przeciwnika, także bez podawania mu ręki (***)

6. Ograniczenie do minimum (lub wyeliminowanie) korzystania z pomieszczeń klubowych i prysznicy

7. Udostępnienie dozowników z płynem do dezynfekcji rąk w toaletach i przy kortach

8. Ewentualne ustalenie buforów czasowych między poszczególnymi grającymi (szczególnie gdy należą do grup ryzyka)

9. Rezerwacja on-line, tak by okres pobytu na obiekcie ograniczyć tylko do kortu

10. Trening zawodniczy tylko w formie zajęć indywidualnych

 

 

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Odmrażanie sportu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki