Kawa jest zdrowa, ale może nam też szkodzić! Kiedy? Badacze właśnie to ustalili

2020-05-18 9:33

Złe wieści dla wielbicieli porannego espresso i lekkiego poobiedniego cappucino: kawa jest ogólnie zdrowa, ale w nadmiarze nam nie służy, czego właśnie dowiedli australijscy naukowcy. Czym grozi wypijanie zbyt dużych ilości kawy - i ile filiżanek kawy można wypić, by nie szkodzić zdrowiu?

kawa
Autor: Getty Images

O tym, że nadmiar kofeiny przyswojony w ciągu dnia skutkuje przyspieszonym biciem serca, każdy kawosz doskonale wie. Badania naukowców z Precision Health Center na University of South Australia pod kierownictwem prof. Eliny Hyppönen udowodniły jednak, że nadmiar kawy w codziennej diecie może mieć również inne, równie groźne, następstwa.

Naukowcy doszli do tych wniosków, analizując dane ponad 300 tys. Brytyjczyków: oceniając stan ich zdrowia, choroby, a także zwyczaje żywieniowe (w tym ilość wypijanych dziennie filiżanek kawy). Sprawdzili, czy w grupach osób, które kawy piją najwięcej, wyższe jest także ryzyko niektórych chorób.

W trakcie badania wykorzystali skomplikowaną analizę genetyczną MR-Phe-WAS, która pozwoliła im ocenić wpływ kawy na 1117 chorób i stanów klinicznych. Doszli do wniosku, że zbyt dużo wypijanej kawy nie tylko źle wpływa na serce, lecz może również sprzyjać osteoporozie i otyłości, może też zwiększać ryzyko artropatii oraz zapalenia kości i stawów.

Kto powinien przejąć się wynikami tych badań? Przede wszystkim kobiety, gdyż to one najczęściej chorują na osteoporozę. Ale kawę w diecie powinny również ograniczyć osoby z nadwagą i otyłością, a także ci, którym dokuczają choroby zwyrodnieniowe stawów lub ich zapalenia lub u których - np. z powodu trybu życia lub chorób współistniejące - większe jest ryzyko takich zmian zapalnych.

A ile filiżanek kawy można dziennie wypić, by z nią nie przesadzić? Wcześniejsze badania zespołu pod kierownictwem prof. Eliny Hyppönen dowiodły, że nie należy dziennie przekraczać 6 filiżanek kawy: każda kolejna znacząco większa ryzyko wystąpienia chorób.  

Wielkie tycie. "Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 39
Sonda
Powiedz nam, jaką najbardziej!

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki