Już jeden spacer wystarczy, by pozbyć się stresu. Ale kluczowe jest otoczenie

2022-09-12 13:36

Nie od dziś wiadomo, że spacery na świeżym powietrzu mogą zdziałać cuda dla zdrowia psychicznego. Badacze postanowili przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, by dowiedzieć się, jakie dokładnie zmiany w mózgu zachodzą podczas spacerów.

Przyjaciółki śmieją się siedząc na ławce
Autor: Getty Images

Wiele poprzednich badań dowodziło zbawienny wpływ spacerów na polepszenie samopoczucia oraz zniwelowanie objawów depresji. Naukowcy postanowili jednak przyjrzeć się dokładnym procesom zachodzącym w mózgu podczas spacerów. Dzięki temu odkryto czynnik mający wpływ na redukcję stresu podczas aktywnego spędzania czasu na łonie natury.

Stres: jak go zwalczyć?

Spacery na łonie natury korzystniejsze niż te w mieście

Najnowsze badanie opublikowane w Molecular Psychiatry polegało na przeanalizowaniu danych pochodzących od 63 uczestników. Naukowcy z Lise Meitner Group for Environmental Neuroscience at the Max Planck Institute for Human Development poprosili ochotników o odbycie spacerów zarówno na łonie natury (w tym przypadku w lesie) oraz w mieście. Aktywność mózgu przed spacerami oraz po nich rejestrowana była za pomocą skanów MRI.

Badanie polegało na analizie markerów stresu poprzez aktywność w ciele migdałowatym. Ciało migdałowate jest bardziej aktywne u ludzi mieszkających w miastach niż na wsi, a biorąc pod uwagę jego ważny cel w przetwarzaniu emocji i strachu, działa jako ważny marker stresu.

Okazało się, że osoby, które spacerowały na łonie natury, wykazywały niższą aktywność ciała migdałowatego, co sugeruje, że spacer obniżał poziom ich stresu i mógł przeciwdziałać skutkom miejskim.

„Wyniki potwierdzają wcześniej zakładany pozytywny związek między naturą a zdrowiem mózgu, ale jest to pierwsze badanie, które udowadnia związek przyczynowy. Co ciekawe, aktywność mózgu po spacerze po mieście w tych regionach pozostała stabilna i nie wykazywała wzrostu, co przeczy powszechnemu poglądowi, że ekspozycja w mieście powoduje dodatkowy stres” – powiedziała Simone Kühn, szefowa Lise Meitner Group for Environmental Neuroscience.

Badanie niesie za sobą bardzo ważne przesłanie. Osoby mieszkające w dużych miastach mogą mieć trudności z odstresowaniem się, dlatego należy poświęcać szczególną uwagę na kontakty z przyrodą. Spacery poza miastem z pewnością pozwolą na obniżenie poziomu stresu i powrót do równowagi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki