Jeśli masz takie zmiany na paznokciach, skonsultuj się z lekarzem. To sygnał, że twoje serce lub wątroba nie są zdrowe

2022-07-04 8:39

Kiedy w naszym organizmie rozwija się choroba, wysyła nam wiele sygnałów. Nie zawsze jest to ból, czasami te oznaki mogą być nietypowe. Możemy je zauważyć także na naszych dłoniach i stopach, a konkretnie na paznokciach. Właśnie te zmiany powinny przykuć naszą uwagę.

paznokcie
Autor: Getty Images

Stan, a w szczególności kolor naszych paznokci, powinien skłonić nas do konsultacji z lekarzem. To właśnie paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Zmiany kształtu, struktury lub koloru wcale nie muszą oznaczać nieprawidłowej pielęgnacji lub niedoboru kluczowych witamin. To może być objaw rozwój wielu groźnych chorób.

Świadomość zagrożeń i wiedza o tym, na co należy zwrócić uwagę, jest ważne dla naszego zdrowia, a w niektórych przypadkach życia. Wystarczy tylko przyjrzeć się swoim paznokciom. Szczególnie jeśli są blade lub mają zauważalne białe zmiany.

Blade paznokcie

Eksperci podkreślają, że blade paznokcie są przede wszystkim oznaką starzenia się organizmu. Potwierdzają to także badania, które wykazały, że u większości sześćdziesięciolatków stwierdzono blade i matowe paznokcie. Jednak taki kolor paznokci może świadczyć o rozwoju wielu schorzeń, szczególnie jeśli masz mniej niż 60 lat.

Blade paznokcie mogą być oznaką chorób takich jak:

Choć blade paznokcie nie zawsze mogą oznaczać powyższe schorzenia, ich wygląd może wskazywać na szereg problemów zdrowotnych, dlatego nie należy go ignorować.

Co szkodzi wątrobie?

Białe paznokcie

Kiedy twoje paznokcie w większości są białe, ale mają ciemne brzegi, może to być sygnał, że twoja wątroba nie pracuje prawidłowo. Za taki stan paznokci może odpowiadać np. zapalenie wątroby. Jeśli twój paznokieć jest cały biały, to może świadczyć o niedoborze białka w twoim organizmie i sygnalizować problemy z nerkami.

Z kolei, jeśli zaważasz u siebie, że charakterystyczny biały obszar u podstawy paznokci trudno odróżnić od reszty, to mogą być paznokcie Terry'ego. Jeśli do tego twoje paznokcie są matowe, a w miejscu, gdzie zaczynają wystawać poza opuszek palca, znajduje się różowy pasek, skonsultuj się z lekarzem. Paznokcie Terry’ego występują aż u 80 proc. pacjentów cierpiących na marskość wątroby. Mogą być także objawem schorzeń takich jak niewydolność serca i cukrzyca.

Koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zauważasz na swoich paznokciach nietypowe zmiany, a ktoś z twoich bliskich chorował na choroby wątroby lub serca. Specjalista zbada cię i zleci badania, które wyjaśnią przyczynę problemu.