Od raka po choroby wątroby. Po swoich dłoniach poznasz, co ci dolega

2022-07-01 14:10

Niektóre objawy chorób łatwo przeoczyć. Najczęściej udajemy się do lekarza, kiedy odczuwamy dolegliwości bólowe. Ale wiele schorzeń nie boli, mimo tego, że są bardzo groźne. Dłonie mogą wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

dłonie
Autor: Getty Images

Nieoczywiste symptomy zdrowotnych problemów są najtrudniejsze do wykrycia. Niestety, wiele schorzeń rozwija się w ukryciu, czasami latami nie dając o sobie znać. To zmusza nas do bacznego obserwowania różnych, często nietypowych sygnałów.

Po oczach, skórze, wyglądzie nóg można rozpoznać wiele różnych dolegliwości takich jak np. zbyt wysoki poziom cholesterolu. Wygląd dłoni – w tym także palców i paznokci – może świadczyć o różnych zdrowotnych problemach.

Na te objawy trzeba zwrócić uwagę:

  • sucha i szorstka skóra dłoni, której często towarzyszy łamliwość paznokci, może świadczyć o anemii,
  • wilgotne, spocone dłonie mogą wskazywać na nadczynność tarczycy,
  • drżenie dłoni to jeden z charakterystycznych symptomów choroby Parkinsona,
  • sztywność i ból stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych oraz stawu podstawy kciuka, może sygnalizować chorobę zwyrodnieniową stawów rąk.
Fizjoterapia w chorobie Parkinsona

Zwróć uwagę na swoje palce

Naukowcy nie raz doszukiwali się korelacji, chociażby między długością palców a wyższym ryzykiem chorób. Udało im się ustalić, że długość palca serdecznego ma znaczenie szczególnie u mężczyzn. Badanie wykazało, że dłuższe palce serdeczne wiązały się ze znacznym ryzykiem rozwoju raka prostaty.

Specyficzny wygląd dłoni, w którym występuje charakterystyczny przerost tkanki łącznej na samym końcu palców, to palce pałeczkowate. Częściej ten symptom jest widoczny pod paznokciami rąk niż stóp. Tego objawu nie powinno się ignorować, ponieważ może świadczyć o chorobach serca, zaburzeniach pracy wątroby, a nawet zwiastować raka płuc.

Ten wygląd palców jest także zauważany u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), odmę opłucnową, pylicę płuc.

Przyjrzyj się swoim paznokciom

Specyficzny wygląd paznokci także powinien zwrócić szczególną uwagę. Może to być m.in. oznaka długotrwałych uszkodzeń wątroby. Mount Sinai Health System ostrzega, by nie ignorować zmian na palcach i paznokciach takich jak:

  • zmiękczenie łożyska paznokcia,
  • poprzeczne wgłębienia na paznokciach - linie Beau,
  • białe smugi lub plamy na paznokciach - leukonychia,
  • paznokieć zakrzywiający się w dół przypominający łyżkę, czyli. paznokcie łyżeczkowate.

Jeśli widzisz u siebie jakiekolwiek zmiany w wyglądzie dłoni, w szczególności palców i paznokci, koniecznie porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem.