Znamię na paznokciu skończyło się amputacją palca."Nigdy nie sądziłam, że takie coś może mi się przydarzyć"

2022-05-25 11:55

Yvonne Basil regularnie chodziła na pedicure. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, kosmetyczki wielokrotnie zwracały uwagę, na przebarwienie na jej paznokciu. Jednak Ivonne początkowo bagatelizowała ten problem, tłumacząc, że jest to pieprzyk. Jak się później okazało, zwykłe przebarwienie było objawem groźnego nowotworu.

Yvonne Basil
Autor: Facebook

Grafitowe znamię, mniej więcej wielkości gumki od ołówka, znajdowało się na skórze pod paznokciem u stopy Yvonne. „W niczym mi ono nie przeszkadzało i było poza zasięgiem wzroku” - opowiada 57-letnia mieszkanka Dallas w Teksasie.  

Plamka pojawiła się kilka miesięcy przed diagnozą. Basil wciąż nie uważała znamienia za coś niepokojącego, a w szczególności nie sądziła, że to rak skóry.

"Mój sposób myślenia polegał na tym, że nie mogło mi się to przydarzyć. Po prostu pomyślałam, że moja skóra jest wystarczająco ciemna i słońce jej nie zaszkodzi" - tłumaczy swoje podejście.

Jednak w tym czasie zmiana nieznacznie się powiększyła i rozprzestrzeniła. To skłoniło kobietę do udania się do dermatologa. Lekarz od razu zaczął podejrzewać, że to czerniak – najbardziej śmiercionośny rodzaj raka skóry. 

Po wykonaniu biopsji przypuszczenia te zostały potwierdzone. Stan był na tyle poważny, że niezbędna była amputacja małego palca u stopy prawej nogi w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się czerniaka.

"Na szczęście operacja zakończyła się sukcesem i od tego czasu jestem wolna od raka" - mówi Yvonne

Jak rozpoznać czerniaka?

Rak skóry dotyka również ciemnoskóre osoby

"Zawsze myślałam, że ciemniejszy odcień skóry chroni mnie przed słońcem i rakiem skóry. To powszechne nieporozumienie prawie kosztowało mnie życie" - mówi Yvonne. "Byłam zszokowana" - dodaje.

Kobieta nie była świadoma, że czerniak może atakować zarówno osoby z jasną, jak i z ciemną karnacją. W przypadku osób ciemnoskórych diagnostyka jest szczególnie utrudniona, gdyż znamiona są mniej widoczne, przez co często zauważane są w późniejszym stadium, co znacznie utrudnia leczenie.

Z tego względu osoby ciemnoskóre niestety częściej umierają z powodu czerniaka. Dlatego tak ważna jest świadomość i regularne kontrolowanie swojej skóry i znamion.

"Mam nadzieję, że te informacje pomogą uratować komuś życie" - mówi Yvonne.