Jan A.P. Kaczmarek walczy o życie. "Z każdym dniem jest coraz gorzej"

2023-04-29 11:23

Jan A.P. Kaczmarek obchodzi dziś 70. urodziny. Laureat Oscara trafił do szpitala, gdzie jest pod opieką najbliższych i lekarzy. Stan artysty jest ciężki, a walka z nieuleczalną chorobą coraz trudniejsza. Trudność sprawia mu nawet mówienie, a jego leczenie i rehabilitacja są niezwykle kosztowne.

Jan A.P. Kaczmarek walczy o życie. Z każdym dniem jest coraz gorzej
Autor: AKPA Jan A.P. Kaczmarek walczy o życie. "Z każdym dniem jest coraz gorzej"

To jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów, który jest m.in. zdobywcą Oscara. Na początku roku świat obiegła informacja o złym stanie zdrowia artysty. Córka kompozytora przekazała, że Jan A.P. Kaczmarek cierpi na zanik wieloukładowy.

"Jego stan jest trudny"

Zanik wieloukładowy to schorzenie, na które nie ma leku. Jan A.P. Kaczmarek nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, dlatego korzysta z wózka inwalidzkiego. Niestety, ostatnio stan zdrowia artysty się pogorszył.

Obecnie Jan A.P. Kaczmarek przebywa w szpitalu, gdzie trafił po przebytym zapaleniu płuc. - Jego stan jest trudny. Znajduje się pod opieką lekarzy, wspiera go też najbliższa rodzina – powiedział Prezes Polskiej Fundacji Muzycznej Tomasz Kopeć w wywiadzie dla "Onet Plejada".

Stan zdrowia kompozytora nie ulega poprawie. - Z każdym dniem stan pana Jana się pogarsza. Nie wiemy, co będzie jutro czy pojutrze, bo z tej choroby się nie wychodzi. Wiąże się ona z ogromnym bólem i cierpieniem, który towarzyszy zanikowi mięśni – dodał Kopeć.

Gadaj Zdrów: O tym, że ma stwardnienie rozsiane, Asia dowiedziała się przypadkiem. “Nie wierzyłam w diagnozę”

"Problemem są finanse"

W rozmowie z "Onetem" Tomasz Kopeć przyznał, że jest w stałym kontakcie z rodziną artysty. - Trudność sprawia już samo mówienie. Ciało przestaje być władne, samodzielne i wymaga podłączenia różnego rodzaju urządzeń. W nocy pana Jana wspomaga maszyna do oddychania – dodał.

Od marca trwa zbiórka funduszy na leczenie wybitnego kompozytora, uruchomiona przez Polską Fundację Muzyczną. Koszty leczenia i rehabilitacji są ogromne. Miesięczna opieka nad schorowanym artystą kosztuje od 20 do 30 tys. zł. Żona Jana A.P. Kaczmarka zrezygnowała z pracy, by zająć się mężem.

- Pani Aleksandra bardzo przeżywa chorobę męża. Problemem są finanse – dadał Tomasz Kopeć. Hołd kompozytorowi odda w najbliższych dniach miasto Kraków. Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej organizuje wernisaż wystawy "Jan A.P. Marzyciel".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki