Jakie są skutki uboczne szczepionki MMR (odra, świnka, różyczka)?

2021-04-13 17:50

Szczepionka MMR to jedna z najczęściej unikanych szczepionek w Polsce. UNICEF Polska zaapelował nawet do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, ponieważ w 2020 roku liczba przypadków uchyleń od szczepień obowiązkowych, do których należy szczepienie szczepionką MMR, przekroczyła 50 tysięcy. Poprosiliśmy ekspertkę od szczepień o rozwianie wszelkich wątpliwości na temat skutków ubocznych podania szczepionki MMR, których obawia się tak wielu rodziców dzieci w Polsce.

Szczepienie dzieci
Autor: Getty Images

W rozmowie z „Poradnikiem Zdrowie” dr hab. n. med. Hanna Czajka – lekarz pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, która obecnie kieruje Poradnią Pediatryczną Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie – tłumaczy, jakich skutków ubocznych należy się spodziewać po podaniu dziecku szczepionki MMR, a także obala mity na temat tej szczepionki.

Jakie są skutki uboczne szczepionki MMR (odra, świnka, różyczka)?

Dr hab. Hanna Czajka mówi, jakie są skutki uboczne szczepionki MMR (odra, świnka, różyczka)

Oto fragment rozmowy „Poradnika Zdrowie” z dr hab. n. med. Hanną Czajką, która wyjaśnia, jakie skutki uboczne może wywoływać szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka):

Jej minusem jest to, że może wywołać nieco zbliżone do odry objawy. Te objawy występują w drugim tygodniu po szczepieniu, między piątym a czternastym dniem. Do tych objawów należy wzrost temperatury. Każdy pediatra, szczepiąc dziecko, powinien uprzedzić rodziców, że właśnie w tym, nie bezpośrednio po szczepieniu, tylko w drugim tygodniu, między piątym a czternastym dniem, a zwłaszcza najczęściej między siódmym a dziesiątym dniem może wystąpić temperatura. Że należy to kontrolować i podać leki przeciwgorączkowe. A jeżeli u dziecka były już kiedyś drgawki gorączkowe, to należy zastosować się do zaleceń lekarskich i podać ewentualnie osłonę przeciwdrgawkową. Dlatego że w tym momencie rosnąca temperatura może wywołać u dziecka ze skłonnością do drgawek gorączkowych właśnie drgawki. To jest rzadkie powikłanie, ale notowane i może wystąpić. Ponadto może być wysypka odro- lub różyczkopodobna, może być powiększenie węzłów chłonnych, a w bardzo rzadkich przypadkach w ilości 15 na 30 000 szczepionych do miesiąca może wystąpić incydent spadku ilości płytek krwi. Tak że tutaj jest zalecenie, żeby u dzieci, u których kiedyś była małopłytkowość, by przy tym szczepieniu zwrócić na to szczególną uwagę. To już jest kwestia kwalifikacji naturalnie lekarskiej. Natomiast mitem jest zwalnianie dzieci ze szczepień przy alergii na białko jaja kurzego. Dlatego że akurat choć hodowany na fibroblastach jaj kurzych, to ten wirus w trakcie później produkcji jest bardzo dokładnie czyszczone podłoże i owoalbumina występuje tam w śladowych ilościach, w mikrogramach – na przykład 30 mikrogramów. Tak że tutaj te ilości są przez alergologów uznane za niemogące wywołać gwałtownej reakcji alergicznej.