Jakie są najgroźniejsze powikłania odry?

2021-04-13 18:05

W 2020 roku liczba przypadków uchyleń od szczepień obowiązkowych przekroczyła 50 tysięcy. […] Spadek liczby szczepień sprawił, że w Polsce utraciliśmy już odporność populacyjną na odrę – pisze w apelu do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego zaniepokojony UNICEF Polska. Poprosiliśmy ekspertkę od szczepień i chorób zakaźnych, aby przypomniała, czym grozi zachorowanie na odrę, o której dzięki systemowi szczepień wiele osób zdążyło już zapomnieć.

Hanna Czajka
Autor: Bartosz Wróblewski (screen shot)

Nazywana niegdyś „zabójcą dzieci” odra jest bardzo zaraźliwa i niebezpieczna szczególnie dla najmłodszych. Nie ma na nią skutecznego leku. Podanie dwóch dawek szczepionki MMR jest jedynym sposobem ochrony przed tą chorobą – piszą autorzy apelu do Ministra Zdrowia z UNICEF Polska. A dr hab. n. med. Hanna Czajka – lekarz pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, która obecnie kieruje Poradnią Pediatryczną Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie – opowiada, jakie są najpoważniejsze powikłania odry.

Jakie są najgroźniejsze powikłania odry?

Dr hab. Hanna Czajka mówi, jakie są najgroźniejsze powikłania odry

Oto fragment rozmowy „Poradnika Zdrowie” z dr hab. n. med. Hanną Czajką, która opowiada o najgroźniejszych powikłaniach odry:

Odra może dawać ciężkie odrowe zapalenie płuc, z niewydolnością oddechową. Może również ta choroba dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego i spowodować zapalenie mózgu. I w sytuacji odrowego zapalenia mózgu rzeczywiście już mamy bardzo nikłe szanse na uzyskanie pełnego wyzdrowienia czy wręcz uratowania chorego. Tak że ta choroba ma groźne powikłania i w wypadku masowych zachorowań zawsze rośnie ryzyko ciężkiego przebiegu.