Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Pomoże kawa i herbata

2021-11-12 10:09

Eksperci z American Academy of Neurology odkryli, że pewien rodzaj diety może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology.

Nie od dziś wiadomo, że dieta odgrywa istotną rolę dla ogólnego stanu zdrowia człowieka. Naukowcy na całym świecie analizują wpływ spożywania konkretnych produktów na rozwój różnych chorób. Badacze z American Academy of Neurology postanowili określić powiązania pomiędzy potencjałem zapalnym stosowanej diety a ryzykiem demencji u osób starszych.

Stany zapalne mogą wpływać na różnego rodzaju choroby neuropoznawcze, w tym także demencję. Według naukowców działania mające na celu graniczenie ilości stanów zapalanych, z jakimi musi walczyć organizm, ale także mózg, może potencjalnie pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju tych dolegliwości.

Poradnik Zdrowie: demencja

Do oceny potencjału zapalnego diety autorzy badań wykorzystali łatwy do zastosowania indeks prozapalności diety (DII). Skala uwzględniała powiązania 45 parametrów żywności z poziomami pro- i przeciwzapalnych cytokin we krwi. Wyższe wartości wskazywały na bardziej prozapalną dietę.

Uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do analiz, byli obserwowani średnio przez 3,05 roku. Analizie poddano 1059 osób. Do rozpoznania otępienia skorzystano ze standardowych kryteriów klinicznych, osoby z demencją zostały wykluczone z analiz. Częstotliwość spożycia produktów ochotnicy musiała zostać uwzględniona w specjalnych kwestionariuszach.

U 62 osób rozwinęło się otępienie incydentalne. Każda dodatkowa jednostka, według przyjętego przez naukowców wskaźnika, wskazywała na 21 proc. wzrost ryzyka wystąpienia demencji. Uczestnicy z najwyższym wynikiem świadczącym o potencjale diety prozapalnej byli aż trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie otępienia niż ci z najniższymi wynikami stanu zapalnego.

Dieta przeciwzapalna bogata w warzywa i owoce, ale także w kawę oraz herbatę może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka późniejszego rozwoju demencji. Dlaczego? Ze względu na korzyści zdrowotne, jakie przynosi spożywanie tego typu produktów.

Sprawdź, jakie są pierwsze oznaki demencji

Witaminy i minerały zawarte w żywności mogą chronić komórki organizmu przed uszkodzeniem, a tym samym zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych. Jednak jak podkreślają eksperci, ich analizy są obserwacją i wskazują na związek pomiędzy dietą a starzeniem się mózgu.

Autorzy badań tłumaczą, że ich odkrycia mogą pomóc w opracowaniu strategii zapobiegania pierwotnej demencji za pomocą odpowiedniego dostosowania interwencji dietetycznych.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.