Jak stres wpływa na interakcje społeczne? Nowe badanie

2021-10-06 14:04

Stres może powodować niechęć do przebywania w pobliżu innych ludzi. Tak wynika z badania, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Emotion". Narażenie na stres w danym dniu okazało się być przyczyną spadku chęci do nawiązywania interakcji społecznych następnego dnia.

stres
Autor: Getty Images

„W naszym badaniu chcieliśmy sprawdzić, w jaki sposób odczuwanie stresu wpływa na ilość interakcji interpersonalnych”, mówi starsza autorka badania - Meghan Meyer, adiunkt w dziedzinie psychologii i nauk o mózgu w Dartmouth i dyrektor Dartmouth Social Neuroscience Lab.

„Nasze odkrycia pokazują, że ludzie, którzy doświadczyli większego stresu jednego dnia, następnego dnia mieli mniejszą ochotę na spotkania z innymi. Ten efekt może utrzymywać się przez około dwa dni po stresującym dniu”.

Stres: jak go zwalczyć?

Za pośrednictwem aplikacji StudentLife dane dotyczące snu, ruchu i czasu spędzonego w domu zostały przekazane przez 99 studentów Dartmouth, którzy zgodzili się wziąć udział w badaniu, które trwało dwa miesiące. Próba składała się z 56% kobiet i 44% mężczyzn. 

Aplikacja StudentLife mierzyła również liczbę interakcji społecznych uczestników każdego dnia, wykrywając rozmowę przez mikrofon telefonu komórkowego. Rzeczywiste rozmowy i dźwięki nie zostały nagrane ze względów etycznych. Za pośrednictwem aplikacji uczestnikom zadawano również pytania dotyczące ich ogólnego samopoczucia, w tym narażenia na stres.

Raz dziennie losowo, między 9:00 a 20:00, uczestnicy zostali poproszeni o zgłoszenie poziomu swojego stresu poprzez dotknięcie obrazu, który najlepiej opisuje ich poziom stresu w skali od 1 (brak stresu) do 16 (ekstremalny stres). Obrazy różniły się od siebie, Niektóre przedstawiały widok spokojnego stawu, inne obraz kogoś wyrywającego sobie włosy. Wcześniejsze badania wykazały, że ta metoda pomiaru stresu silnie koreluje z reakcjami ludzi w formalnych psychologicznych ocenach stresu i jest szczególnie skuteczna.

Dane w ciągu dwóch miesięcy umożliwiły przeprowadzenie analizy wzorców stresu i interakcji społecznych. Analizując dane, naukowcy sprawdzili, w jaki sposób stres wpływa na interakcje społeczne i zbadali, czy wzorce utrzymywały się także podczas kontrolowania ilości snu, ruchu i czasu w domu uczestników.

Odkrycia zespołu naukowców dostarczają jednych z pierwszych konkretnych dowodów na unikanie społecznych relacji spowodowanych stresem. „Nasze odkrycia wykazały, że wyższy poziom stresu jednego dnia przewidywał zmniejszoną interakcję społeczną następnego dnia, biorąc pod uwagę poziom ruchu, snu i czasu spędzonego w domu” – powiedziała daSilva.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki