Jak sterylizować maseczki? W Wodzisławiu Śląskim znaleźli odpowiedź!

2020-04-27 15:15

Wszystkie kraje na świecie borykają się obecnie z brakiem maseczek i innych środków ochrony. Organizowane są różnego rodzaju zbiórki, pomagają organizacje pozarządowe, fundacje. Jednak to wciąż za mało. Dlatego w Wodzisławiu Śląskim stworzono specjalny sterylizator, który pozwala wysterylizować maseczki stosowane przez medyków tak, by można z nich korzystać wielokrotnie.

Jak sterylizować maseczki? W Wodzisławiu Śląskim znaleźli odpowiedź!
Autor: Getty Images . Dlatego w Wodzisławiu Śląskim stworzono specjalny sterylizator, który pozwala wysterylizować maseczki stosowane przez medyków tak, by można z nich korzystać wielokrotnie.

Producent sprzętu laboratoryjnego Pol-Eko Aparatura z Wodzisławia Śląskiego, firma, opracował urządzenie pozwalające na sterylizację masek ochronnych wykorzystywanych w walce z pandemią COVID-19. Zmniejsza ono znacznie koszty sterylizacji oraz pozwala ponownie wykorzystać sprzęt, którego tak teraz brakuje.

- Profesjonalnych maseczek ochronnych powinni używać nie tylko pracownicy szpitali, ale również pracownicy przychodni, domów pomocy społecznej i innych tego typu placówek – tłumaczy Małgorzata Szafarczyk z Pol-Eko Aparatura. - Czyli wszyscy, którzy podczas pełnienia obowiązków zawodowych mogą mieć kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi. Dostosowaliśmy nasze sterylizatory w taki sposób, aby spełniały odpowiednie normy. Dzięki temu można w nich bezpiecznie i skutecznie sterylizować maski ochronne.

Sterylizować można zarówno maseczki chirurgiczne, jak i maski typu FFP2 oraz FFP3. Poddawane są one działaniu gorącego powietrza przez 30 minut. Personel musi zachować określone procedury zbierania i personalizacji masek, ale sam proces sterylizacji jest bardzo prosty i tani. Procedura ta pozwala na ponowne ich użycie nawet do 3 razy.

- Nasze sterylizatory pozwalają na zaprogramowanie czasu oraz temperatury w zakresie nawet do 250 stopni Celsjusza. Duży, kolorowy wyświetlacz może być obsługiwany w rękawiczkach jednorazowych - dodaje Małgorzata Szafarczyk.

Firma opracowała także specjalne stojaki umożliwiające umieszczenie w sterylizatorach od 80 do 220 maseczek na raz, w zależności od modelu sterylizatora.

Biorąc pod uwagę to, że maseczki typu FFP2 kosztują obecnie ponad 40 zł za sztukę, jednorazowy wsad pozwala na zaoszczędzenie od 3200 do 8800 zł.

Cena sterylizatora w zależności od modelu waha się od 7 600,00 zł do 12 360,00 zł netto. Cykl dezynfekcji trwa godzinę. Czyli koszt inwestycyjny może zwrócić się nawet w ciągu jednego dnia.

Firma rozpoczęła już proces testowania urządzenia w warunkach szpitalnych.

Polecamy także: