Jak się leczą 30-latkowie?
Okazuje się, że 30-latkowie to grupa najczęściej korzystająca ze zwolnień lekarskich. Wśród specjalistów, do których chodzą najwięcej, są ginekolog, dermatolog, ortopeda oraz endokrynolog. Swój stan zdrowia sprawdzają regularnie. Badania laboratoryjne stanowią ponad połowę świadczeń medycznych, z których korzystają.
Grupą wiekową, która najczęściej korzysta ze zwolnień lekarskich, są osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia1. Wystawiono im 27% ogółu zaświadczeń lekarskich, a ich długość stanowiła prawie 28% łącznego czasu nieobecności chorobowej wszystkich pracowników.
Do jakich specjalistów chodzą 30-latkowie?
Wśród specjalistów, do których najczęściej chodzą osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia znajdują się2:
- ginekolog,
- dermatolog,
- ortopeda,
- endokrynolog,
- laryngolog.
Porady ginekologiczne stanowią 28% konsultacji, z których co miesiąc korzysta ta grupa wiekowa. 12% to wizyty dermatologiczne, a 11% to porady ortopedyczne. O pomoc do endokrynologa zwracają się w 10% przypadków, a do ortopedy w 7%. W dalszej kolejności korzystają z konsultacji okulistycznych, neurologicznych, alergologicznych, kardiologicznych i gastrologicznych.
Te statystyki dają wgląd w to, z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się przedstawiciele Millenialsów. Fakt największego zainteresowania wizytami ginekologicznymi wynika z tego, że są to w znacznej większości porady związane z ciążą.
O wiele istotniejsze w kontekście analizy stanu zdrowia 30-latków są pozostałe konsultacje specjalistyczne, które odbywają. Wysoki odsetek wizyt ortopedycznych i endokrynologicznych potwierdza, negatywne trendy zdrowotne, które obserwowane są już od kilku lat.
Rosnący odsetek osób prowadzących siedzący tryb życia oraz fakt, że wykonywanie wielu współczesnych zawodów wiąże się z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji ciała, sprawia, że coraz więcej osób boryka się z nabytymi wadami postawy, już w młodym wieku.
Jak badają się Millenialsi?
Osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia są też grupą, która wykonuje najwięcej badań laboratoryjnych – 24% ogółu. Najczęściej są to podstawowe badania profilaktyczne, czyli:
- morfologia krwi,
- sprawdzenie poziomu TSH,
- badanie ogólne moczu,
- kontrola fT4,
- analiza poziomu glukozy.
W dalszej kolejności wykonują próby wątrobowe, sprawdzają poziom fT3, kreatyniny oraz kontrolują poziom cholesterolu za pomocą lipidogramu. Fakt, że aż 3 z 10 najczęściej wykonywanych badań dotyczy problemów hormonalnych, potwierdza, że zaburzenia pracy tarczycy są bardzo istotnym problemem w tej grupie wiekowej.
Z kolei do najczęściej wykonywanych badań obrazowych należą:
- USG miednicy,
- USG piersi,
- USG jamy brzusznej,
- USG tarczycy,
- EKG spoczynkowe.