Jak naładować baterie na nowy rok? 20 sposobów na reset i odzyskanie energii
Możemy zadbać o siebie, resetując się i odświeżając umysł, aby w kolejnym roku poczuć się lepiej i małymi krokami wprowadzać korzystne zmiany. To dużo skuteczniejsze niż wizja radykalnych reform od 1 stycznia. Oto kilka prostych kroków, jak przeprowadzić zdrowy reset przed Nowym Rokiem.
Jak dobrze wejść w nowy rok
Nowy rok – nowa ja. To chwytliwe hasło, tylko że... zupełnie nieprawdziwe. Nie zmieniamy się w magiczny sposób w kogoś innego, niż dotychczas byliśmy, tylko dlatego, że w kalendarzu zmieni się data. I nie zmienią tego nawet najbardziej ambitne postanowienia noworoczne, bo – no cóż – zarówno własne doświadczenia, jak i wszelkie badania w tym zakresie, rokrocznie dowodzą ich nieskuteczności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 10 postanowień na nowy rok z korzyścią dla zdrowia
Jak pożegnać stary rok i zmienić się w nowym
Stary rok żegnamy z różnymi emocjami: zmęczeniem, przytłoczeniem, obojętnością, ulgą... Dopinamy ostatnie zakupy, planujemy słowne potyczki przy świątecznym stole i... no właśnie, często tracimy energię, której tak potrzebujemy, aby dobrze wejść w kolejny rok. Tych kilka prostych kroków pozwoli zwolnić, zatrzymać się i zadziałać tak, aby początek nowego roku był kojący i inspirujący. Jak w prosty sposób naładować baterie?
1. Wypisz się – tak, to nie literówka! Zamiast zapisywać się i dołączać do kolejnych grup online, social mediów, newsletterów, wypisz się ze wszystkiego, co jest zbędnym bagażem, zaśmieca twoje maile, marnuje twój czas powiadomieniami.
2. Odpuść – oczywiście, nie wszystko. Wybierz 1-3 aspektów, które chcesz zmienić, zostawiając je za sobą. To mogą być drobne rzeczy, codzienne nawyki, ale też sprawy większe – może relacje, które nie służą, ale trzymamy się ich z sentymentu. Koleżanka ciągle tylko narzeka, nie dopuszczając cię do słowa, lekceważy twoje problemy, a sama ze wszystkiego robi problem, lecz nie umiesz zerwać tej znajomości w imię dawnej przyjaźni? Weź głęboki wdech i z życzliwością, ale pożegnaj osobę (czy nawyk), która zabiera, zamiast wnosić energię w twoje życie.
3. Postaw na proste życie, unikaj przebodźcowania, sytuacji wymagających wyborów ze zbyt wielu opcji.
Zrób porządki w głowie przed Nowym Rokiem
4. Posprzątaj maile – codziennie 15-20 minut, żeby uporządkować zalegający spam, nieczytane newslettery, powiadomienia z serwisów aukcyjnych, rzekome promocje, z których nigdy nie skorzystasz... To wszystko wyrzuć do kosza, a porządkowanie skrzynki mailowej traktuj jak jeszcze jedną półkę w domu, z której trzeba zetrzeć kurz.
5. Podobnie porządkuj pliki, foldery, zdjęcia w telefonach i komputerach. Co ważne, kopiuj na dyski zewnętrzne i w chmurę, co nieważne, usuwaj.
SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają? Powodem może być jeden czynnik
Dbaj o siebie, żeby zrobić noworoczny reset
6. Pozbądź się śmieciowego jedzenia z domu, kupując nowe produkty stawiaj na zdrową żywność.
7. Dbaj o długość snu. Dzień nie będzie lepszy, gdy wstaniesz o 5 rano, żeby biegać po lesie, a zasnęłaś grubo po północy. Jeśli musisz wstać o 5, kładź się wcześniej i dbaj o jakość snu. Staraj się też żyć zgodnie ze swoim rytmem skowronka albo sowy.
8. Podsumuj osiągnięcia z ubiegłego roku. Spisuj je w zeszycie, począwszy od dziś aż do Sylwestra. Mogą to być drobiazgi, nie muszą to być prestiżowe nagrody. Albo coś, co wydaje się „normalne”, ale dla osoby np. z depresją, jest dużym osiągnięciem: codzienne wstawanie z łóżka, rozpoczęcie terapii. Staraj się codziennie pisać chociaż jeden wers, praktykując wdzięczność dla samej siebie. Odpowiadaj na pytanie, z czego jesteś dumna po tym roku?
6 negatywnych nawyków psychicznych, które utrudniają życie
9. Przemyśl, jak siebie traktujesz. Dbasz o siebie? Szanujesz? Zajmujesz się sobą jak najlepszą przyjaciółką? Ucz się życzliwości dla siebie, bo, jak mówią – nieważne jak daleko człowiek ucieknie, zawsze sam siebie dogoni. Wypisz pomysły, jak będziesz realizować szacunek dla siebie, poprzez dbanie o siebie.
10. Przemyśl organizację czasu, zastanów się, z czym masz największy problem. Co najczęściej i najdłużej z twoich obowiązków zalega na liście „do zrobienia”? To jest obszar do przepracowania i przemyślenia, jak poprawić produktywność.
Zanotuj też, kiedy i w jakich warunkach pracujesz najbardziej produktywnie. Może w biurze, a może przeciwnie – pracując z domu? Może w lepiej się czujesz, gdy przed pracą pójdziesz na spacer? Może jesteś bardziej produktywna, gdy w home office ubierasz się i malujesz? A może przeciwnie, w kocyku i dresie najlepiej skupiasz się na zadaniach?
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 6 porad, jak dotrzymać sportowych postanowień na nowy rok
Praktykuj wdzięczność i wewnętrzny spokój, żeby mieć lepszy rok
11. Wyrażaj wdzięczność sobie i innym! Pisz, za co jesteś wdzięczna, jak się czujesz w relacjach z innymi. Tym, którym chcesz, wyraź wdzięczność – może telefonicznie, może napisz miły list, może przekaż drobny upominek, zgonie ze świąteczną tradycją.
12. Pomyśl, co sprawia, że się uspokajasz. Poćwicz też techniki oddechowe i relaksacyjne. To bardzo ważne we współczesnym zabieganym świecie. Praktykuj uważność i wyciszenie.
13. Pomyśl, jakie są twoje relacje z osobami, z którymi spędzasz dużo czasu i z tymi, z którymi bywasz rzadko? Pomyśl, które relacje chcesz jakoś poprawić i zastanów się, jak można to zrobić, żeby pielęgnować cenne dla nas relacje, znajomości i związki.
14. Plany, marzenia, postanowienia na kolejny rok? Tak, ale w miesięcznym wymiarze. Trzy cele co miesiąc – to wystarczy. Spisuj je konkretnie, np. codziennie napiszę linijkę w dzienniku, za co jestem wdzięczna danego dnia.
Nowy Rok w zgodzie ze sobą - jak to zrobić?
15. Postaw sobie też wyzwania. Czy jest coś, co zawsze chciałaś zrobić, ale czułaś lęk, niepokój, że „nie wypada”? Wybierz taką aktywność z listy „może kiedyś” albo „nie wypada” i po prostu zrób to.
16. Zastanów się, czy lepiej się czujesz z planowaniem, czy spontanicznością. W zależności od preferencji wplataj takie elementy w swoje dni.
17. Ustal priorytety i zajęcia, na których ci zależy. Chodzisz na kurs, który poleciła koleżanka, ale nie sprawia radości? Trenujesz coś, co już cię nie kręci? Nie trać czasu na to, co kiedyś działało, ale z jakiegoś powodu przestało się sprawdzać, żeby mieć czas i miejsce na podejmowanie nowych inspirujących aktywności. To trudna sztuka odpuszczania, bo często kurczowo trzymamy się tego, co kiedyś wydawało się fajne i potrzebne.
18. Zastanów się, jakie wartości są dla ciebie najistotniejsze. Spisz je na kartce lub w dzienniku. Gdy będziesz mieć ważną decyzję do podjęcia, przeglądaj listę istotnych wartości i staraj się decydować zgodnie z nimi.
19. Marzysz o podróżach? Wszyscy mamy te listy „może kiedyś polecę do...”. Więc nie myśl, że „może” i że „kiedyś”, ale zaplanuj podróż w jedno ważne dla ciebie miejsce. Wybierz, kiedy tam pojedziesz i zrealizuj swoją długo odkładaną podróż marzeń.
20. Last but not least – regeneruj się w zgodzie ze sobą. Nie ulegaj internetowym modom, samozwańczym coachom, dobrym radom krewnych i znajomych. Obiecaj sobie rok w zgodzie ze sobą, a efekty podsumujesz u progu 2026 roku.