Jak dbać o włosy farbowane, nim otworzą zakłady fryzjerskie? Ekspertka radzi
Dopóki znów nie ruszą salony fryzjerskie, włosy musimy farbować w domu. Ale o ile samo nałożenie farby nie sprawia większych problemów, o tyle właściwa pielęgnacja farbowanych włosów może stanowić wyzwanie. Fryzjerka radzi, jak zadbać o farbowane włosy w domu i jak przedłużyć trwałość efektu koloryzacji.
Do przewidywanego przez rząd otwarcia salonów fryzjerskich zostało - w zależności od tego, która data ostatecznie zostanie wybrana - 2 do 3 tygodni. Nie znaczy to oczywiście, że dostaniesz się do fryzjera już 4 lub 11 maja (to przewidywane daty) - chętnych na wizytę będzie znacznie więcej, niż miejsc.
Dlatego warto nastawić się na to, że jeszcze przez jakiś czas włosy trzeba będzie farbować samodzielnie w domu. Fryzjerka Magdalena Grabowska-Romanko, trenerka marki Davines i właścicielka salonu Diva w Pszczynie radzi, jak do czasu otwarcia salonów zadbać w domu o włosy farbowane.
Dlaczego to ważne? – Fryzjer podczas zabiegu koloryzacji w salonie zmienia pH włosów na zasadowe. Powoduje to rozchylenie się łusek, dzięki czemu pigment może wnikać głębiej. Na koniec usługi zaś zakwasza włókna, obniżając ich pH – ma to na celu domknięcie łusek, co jest niezbędne dla zwiększenia intensywności koloru. Przestrzeganie w domu kilku zasad pozwoli utrzymać efekt profesjonalnego farbowania jak najdłużej – wyjaśnia Magdalena Grabowska-Romanko.
Przede wszystkim należy unikać bardzo wysokiej temperatury: stylizacji włosów lokówką, prostownicą czy karbownicą. Pod wpływem ciepła dochodzi do stopniowego blaknięcia pigmentu. Aby tego uniknąć, przed zastosowaniem urządzeń warto sięgnąć po produkt termoochronny, który zabezpieczy łuskę przed wysuszeniem i matowieniem.
Włosy trzeba też nawilżać. – Intensywne nawilżanie pozwala zachować włosy w jak najlepszej formie, a to jest gwarancją wydłużenia trwałości efektu koloryzacji w salonie. W regularnej pielęgnacji nie powinno zabraknąć nawilżających szamponów, odżywek i maseczek. Zabiegi domowe warto wzbogacić o olejowanie, które można wykonywać na mokro i sucho. Ta forma odżywiania przypadnie do gustu zwolenniczkom naturalnej pielęgnacji – mówi Magdalena Grabowska-Romanko.
Kolor można przedłużyć, stosując szampon koloryzujący. To produkt łączący pielęgnację i odświeżenie odcienia. Kosmetyki te bazują na pigmentach bezpośrednich, które pogłębiają nasycenie odcienia.
Można też stosować płukanki zakwaszające. - Płukankę zakwaszającą włosy, która zapobiega matowieniu koloru, można samodzielnie przygotować na bazie produktów spożywczych, np. octu jabłkowego (1 łyżka na szklankę wody) albo soku z cytryny (0,5 łyżki na szklankę wody).
Takie mieszanki skutecznie domykają łuski włosa, dzięki czemu pigment wolniej się wypłukuje. Nie zaleca się jednak stosowania preparatów zakwaszających częściej niż raz w tygodniu. Nadmierne obniżanie pH włosów może doprowadzić do ich przesuszenia. Obserwujmy, jak włosy zachowują się pod wpływem działania takich produktów – w razie potrzeby zmniejszmy częstotliwość wykonywania zabiegu – radzi trenerka Davines.
Polecamy także:
- Jak swobodnie oddychać w maseczce ochronnej?
- Najlepsze i najgorsze maseczki ochronne dla okularników
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Jak wygodnie pracować w maseczce ochronnej?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?