Jadowity pająk zadomowił się w Niemczech. Czym grozi ukąszenie?

2024-04-15 16:55

Niemieckie media informują, że coraz częściej napływają zgłoszenia o obecności dużego i niezwykle jadowitego gatunku pająka Zoropsis spinimana, potocznie określanego Nosferatu. Jego pierwsze ślady bytności na terenie tego kraju zaobserwowano niemal dwie dekady temu i od tego czasu opanował prawie całe Niemcy. Czy stanowi zagrożenie dla ludzi?

Nosferatu
Autor: Getty Images Jadowity pająk zadomowił się w Niemczech. Czym grozi ukąszenie?

Według danych Niemieckiej Unii Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej (NABU) w ciągu blisko dwóch lat po zachodniej stronie Odry zarejestrowano już 25 tys. zgłoszeń dotyczących obecności jadowitego pająka, znanego pod nazwą Nosferatu.

Jadowity pająk opanował niemal całe Niemcy

Po raz pierwszy tego osobnika pokaźnych rozmiarów zauważono w Niemczech w 2005 roku. Jak się okazuje, przez 24 lata zadomowił się na dobre i występuje praktycznie na terenie całego kraju. Jak wynika z raportu sporządzonego przez NABU, pająk bardzo rzadko pojawia się tylko w jednym niemieckim landzie - w Meklemburgii Pomorzu Przednim.

Eksperci NABU, Alexander Wirth i Gaby Schulemann-Maier, są zaskoczeni tym, że ekspansja tego pająka przybrała tak dużą skalę i że ten jadowity osobnik odnalazł się w środkowoeuropejskim klimacie. Z ich szacunków wynika, że jego terytorium jest ponad 2,3 razy większe, niż pierwotnie sądzono.

Ukąszenia - wstrząs anafilaktyczny

Czy ukąszenie Nosferatu jest groźne?

Nosferatu przywędrował do Niemiec znad Morza Śródziemnego. Jego rodzinne tereny to Afryka Północna i Półwysep Iberyjski. Od dawna można go namierzyć również w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Jego długość ciała dochodzi do dwóch centymetrów, a rozpiętość nóg wynosi około pięciu centymetrów.

Niemieccy specjaliści uspokajają jednak, że ten pająk nie atakuje ludzi, może jednak ukąsić, gdy zostanie sprowokowany. Choć zaliczany jest do grona pająków jadowitych, to ewentualne ugryzienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. W większości przypadków może wystąpić przejściowy ból, porównywalny do użądlenia osy. U osób, które zmagają się z alergiami, możliwe są poważniejsze dolegliwości, np. problemy z oddychaniem.

Nosferatu można spotkać przez cały rok. W sezonie zimowym bunkruje się w budynkach mieszkalnych lub garażach. Żywi się ćmami, muchami oraz innymi pająkami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki