Izolowali się, mieli zaburzenia lękowe lub depresję. Wszystko po zażyciu popularnych leków

2023-10-10 11:24

Nie milkną echa samobójczej śmierci znanego kardiologa. Lekarz po zażyciu antybiotyku doświadczył skutków ubocznych w postaci zaburzeń depresyjnych, a w ich następstwie targnął się na swoje życie. Zdaniem psychiatrów nie jest to odosobniony przypadek. Na jakie leki należy szczególnie uważać? Na co w zachowaniu pacjenta zwrócić uwagę?

Izolowali się, mieli zaburzenia lękowe lub depresję. Wszystko po zażyciu popularnych leków
Autor: GettyImages Izolowali się, mieli zaburzenia lękowe lub depresję. Wszystko po zażyciu popularnych leków

Leki, które mogą powodować depresję i zaburzenia psychiczne 

Fakt, że leki mogą powodować skutki uboczne, zwykle dla pacjentów nie jest zaskoczeniem. Jednak nie da się ukryć, że większość osób nie spodziewa się poważnych problemów ze zdrowiem po zażyciu leków czy suplementów, o czym świadczy fakt, że statystycznie bardzo chętnie po suplementy sięgamy.

W ostatnim czasie rynkiem medycznym wstrząsnął fakt, że połączono samobójczą śmierć cenionego kardiologa z zażywanym przez niego antybiotykiem. O sprawie pisaliśmy w artykule "Lekceważony skutek uboczny antybiotyku. Kardiolog popełnił samobójstwo"Wpływ leków – także tych bardzo popularnych – na psychikę pacjentów może być niebagatelny.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów Extra, odc. 1 Substancje psychodeliczne

Psychiatra ostrzega przed zaburzeniami psychicznymi po lekach

Psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w rozmowie z portalem Pacjenci.pl opowiedział o podobnych doświadczeniach, zarówno z perspektywy lekarza, jak i pacjenta.

- Zwykle depresja nie pojawia się tak szybko. To rzadkie zjawisko. Ale znam takie przypadki. Miałam pacjentkę, która przyjmowała lek na trądzik i nastrój zaczął jej się bardzo zmieniać – przyznał psychiatra, cytowany przez portal Pacjenci.pl.

Dr hab. n. med. Grzegorz Opielak wyjaśnił, że wspomniana osoba zażywała leki z grupy pochodnych izotretynoiny, które są często stosowane w leczeniu dermatologicznym. Kobieta stała się mało aktywna, wycofana, co zauważył psychiatra, gdyż ona sama nie była świadoma, co się z nią dzieje.

Sam psychiatra Grzegorz Opielak przyznał, że zażywał inhibitory pompy protonowej, przypisane przez gastrologów. To bardzo popularne leki, przyjmowane m.in. na refluks i zgagę. W przypadku doktora Opielaka ich stosowanie doprowadziło do zaburzeń lękowych.

Psychiatra wyjaśnił też, na jakie objawy należy zwracać uwagę: - Bardzo dobrym wskaźnikiem są też pojawiające się zaburzenia snu, lub przynajmniej zmiana zapotrzebowania na sen. Ważne, by zauważyć wszelkie zmiany w zachowaniu, zwyczajach, nie tylko na bezsenność.

- Nie ma jednego schematu objawów ostrzegawczych, ale na pewno wycofywanie się pacjenta z życia czy aktywności rodzinnej, towarzyskiej, czy zawodowej powinno zwrócić uwagę – powiedział specjalista cytowany przez Pacjenci.pl.

Po jakich lekach może pojawiać się depresja 

Zaburzenia psychiczne mogą stanowić skutek uboczny zażywanego leku lub być objawem interakcji leków ze sobą, lub np. z alkoholem spożytym po zażyciu leków. Jakie leki mogą być szczególnie niebezpieczne? Zdaniem dr. hab. n. med. Grzegorza Opielaka należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • pochodne izotretynoiny, stosowane do leczenia trądziku - mogą powodować m.in. stany depresyjne
  • sterydy nadnerczowych i ich pochodnych - mogą powodować stany depresyjne i inne zaburzenia psychiczne
  • chemioterapia może nasilać lub wyzwalać stany depresyjne
  • leki z grupy inhibitorów pompy protonowej – mogą powodować zaburzenia lękowe

- Zawsze musimy obserwować ewentualną dynamikę zmian w zachowaniu lub samopoczuciu, a zakładanie „z góry”, że taki epizod wystąpi, bo wspominano o nim w ulotce, nie jest właściwe. Jednak interakcje z innymi lekami mogą polegać nie tylko na wzmocnieniu działania depresjogennego innych leków, ale mogą też zmniejszyć działanie antydepresyjne leków, które już przyjmujemy od jakiegoś czasu - wyjaśnił psychiatra cytowany przez Pacjenci.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki