Ilu Polaków zachoruje na COVID-19? Krakowscy analitycy już to wiedzą

2020-04-02 13:30 Katarzyna Hubicz, źródło: PAP, StatSoft Polska

Krakowscy analitycy prognozują rozwój koronawirusa w Polsce - z ich wyliczeń wynika, że w najbliższym czasie zakażeń będzie coraz więcej. Podają też konkretne liczby. Zobaczcie - jakie.

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Prognozę zachorowań na COVID-19 publikuje zajmująca się analizą danych krakowska firma StatSoft Polska we współpracy z prof. Andrzejem Sokołowskim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Analiza odzwierciedla mechanizm przyrostu zachorowań na COVID-19 w Polsce, daje prognozy krótkookresowe oraz ocenę rozkładu zachorowań w województwach. Niestety, wyniki analizy są nieubłagane i pokazują, że w najbliższym czasie zakażeń będzie przybywało. I to dużo.

Jak podkreśla Piotr Wójtowicz, prezes StatSoft Polska: - Prognozy liczby zakażeń COVID-19 wskazują, że wciąż jesteśmy w fazie dynamicznego wzrostu zachorowań. Niestety w tym momencie mamy za mało danych, aby przewidzieć, kiedy nastąpi spadek liczby nowych zakażeń w Polsce - mówi. 

Prognoza przygotowana z dniem 2 kwietnia:

Dzień 3 kwietnia 4 kwietnia 5 kwietnia 6 kwietnia 7 kwietnia
Model A 3122 3417 3725 4048 4385
Model B 3287 3565 3869 4194 4538

Ministerstwo Zdrowia podało 3 kwietnia, że w Polsce jest obecnie 3149 zakażonych koronawirusem - jak więc widać, liczba ta bliższa jest modelowi A. 

Aktualne prognozy są dostępne POD TYM LINKIEM. Koniecznie sprawdźcie MAPĘ AKTUALNYCH ZACHOROWAŃ.

W jaki sposób prognozowane są wyniki? Jak czytamy w informacji prasowej: "Pierwsze analizy zostały przeprowadzone 17 marca 2020. Powstała wówczas koncepcja i analityczna postać modelu (Model A). 26 marca został przygotowany drugi Model obliczeniowy (Model B), który uwzględnia relację pomiędzy jednodniową prognozą Modelu A, a rzeczywistą liczbą przypadków. Obliczenia oraz wykresy są przygotowywane w oprogramowaniu do zaawansowanej analizy danych.

Jak podkreśla Piotr Wójtowicz, przewidywana liczba chorych przeciętnie różni się tylko o 1 proc. od rzeczywistej liczby chorych w danym dniu. 

Jak się witać w dobie koronawirusa - sonda Federa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE