Ile czasu chroni trzecia dawka szczepionki na Covid-19? Wyciekły wyniki badań z Izraela

2021-11-09 12:48

Wyciekły wyniki badań nt. trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19, przeprowadzonych w izraelskim szpitalu Tel Hashomer. Dowodzą one, że trzecia dawka szczepionki Pfizera zawiera więcej przeciwciał bardziej skutecznych w zapobieganiu zarażeniu koronawirusem i uodparnia na 9-10 kolejnych miesięcy.

O przecieku poinformowano w programie informacyjnym Channel 12 – dziennikarze cytowali osoby zaangażowane w prowadzone badanie, które miało wykazać m.in., że trzecia dawka szczepionki Pfizer BioNTech to nowy, ulepszony – w stosunku do poprzednich dwóch dawek – sposób ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia odżywiania

Z badania wynika, że trzecia dawka chroni przez zakażeniem przez 9-10 kolejnych miesięcy. Publikacja badania miała nastąpić w ciągu 2-4 następnych tygodni.

Jak informuje PAP, w wyniku innych badań, które w październiku prowadziła izraelska organizacja zdrowia Clalit Health Services, udowodniono, że trzecia dawka szczepionki była skuteczna w 92% w zapobieganiu poważnemu zachorowaniu.

Wyniki testów zostały opublikowane w magazynie naukowym Lancet Medical Journal. Próby zostały przeprowadzone na grupie 728 321 osób, które przyjęły trzecią dawkę, niemal wyłącznie szczepionki firmy Pfizer i na podobnie licznej grupie badanych, którzy przyjęli tylko drugą dawkę co najmniej pięć miesięcy wcześniej.

Izrael jest pierwszym państwem, w którym zaczęto powszechnie podawać trzecią dawkę szczepionki. Kampania szczepień trzecią dawką rozpoczęła się w Izraelu w sierpniu tego roku, najpierw wśród osób powyżej 65 roku życia. Wkrótce szczepienia objęły także resztę obywateli, co prawdopodobnie wpłynęło na koniec czwartej fali koronawirusa.

Prawie 4 mln Izraelczyków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, co stanowi ponad 42 proc. populacji kraju. Prawie 67 proc. obywateli Izraela otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.