Moderna, Pfizer, Jassen - która szczepionka chroni najdłużej? Nowe badanie

2021-11-08 9:59

Jak długo chronią szczepionki przeciw Covid-19, które z nich chronią najdłużej i po jakim czasie ta ochrona spada? Odpowiedzi na te pytania dają wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez Public Health Institute, Veterans Affairs Medical Center i University of Texas Health Science Center w USA, których wyniki opublikowano w Science.

Skuteczność poszczególnych szczepionek – wg typu szczepionki – analizowano na grupie zaszczepionych 780 225 amerykańskich weteranów, których dane znajdują się w Veterans Health Administration. Naukowcy wzięli pod lupę dane dotyczące osób zaszczepionych dwudawkowymi szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderna oraz jednorazową szczepionką Janssen (Johnson & Johnson).

Poradnik Zdrowie: odżywianie kryzysowe

W badaniu porównano skuteczność szczepionek i spadek zapewnianej przez nie ochrony w okresie od 1 lutego 2021 r. do 1 października 2021 r. (uwzględniając pojawienie się i dominację wariantu Delta w Stanach Zjednoczonych). Badacze podkreślają, że każda ze szczepionek chroniła przed zgonem z powodu Covid-19, również z powodu zakażenia wariantem Delta.

Z badania wynika, że ochrona przed zachorowaniem na Covid-19 spadła niezależnie od typu szczepionki. Ogólna ochrona spadła z 87,9% w lutym 2021r do 48,1% w październiku 2021 roku.

  • Największy spadek odnotowano w przypadku szczepionki Johnson & Johnson – ochrona przed infekcjami spadła z 86,4 proc. w marcu 2021 r do 13,1 proc. we wrześniu 2021r;
  • W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech ochrona przed infekcjami spadła z 86,9 proc. do 43,3 proc;
  • W przypadku szczepionki Moderna ochrona przed infekcjami spadła z 89,2 proc. do 58 proc.

W przypadku osób w wieku poniżej 65 lat szczepionki zapewniały 81,7 proc. skuteczności przeciwko śmierci.

  • Ochrona przed śmiercią była największa w przypadku szczepionki Pfizer (84,3 proc).
  • Kolejna pod względem skuteczności była Moderna z 81,5 proc.
  • Szczepionka Johnson&Johnson zapewniała ochronę na poziomie 73 proc.

W przypadku osób w wieku 65 lat i starszych ogólna skuteczność szczepionek w zapobieganiu zgonom z powodu Covid-19 wyniosła 71,6 proc..

  • Skuteczność szczepionki Moderna wyniosła 75,5 proc.
  • Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wyniosła 70,1 proc..
  • Skuteczność szczepionki Johnson&Johnson wyniosła 52,2 proc.

Autorzy badania podkreślają, że jego wyniki dają mocną podstawę do tego, by porównać długoterminową skuteczność szczepionek przeciw Covid-19 i na tej podstawie tworzyć zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, a także podawania kolejnych dawek poszczególnych szczepionek.

- Badanie dostarcza również dowodów na to, że szczepionki, mimo spadku skuteczności, nadal chronią przed śmiercią nawet te osoby, które zaraziły się koronawirusem mimo szczepienia – w porównaniu z osobami, które wcześniej się nie szczepiły i zachorowały – podsumowuje dr Barbara Cohn z Public Health Institute, główna autorka badania.

Czy to niedoczynność tarczycy?

Pytanie 1 z 10
Czy twoja masa ciała zaczęła wzrastać mimo braku nadmiernego apetytu?