Hamują starzenie i dostarczają mnóstwo potasu. Owoce tego krzewu są zdrowsze od jagód

2024-06-12 4:10

Niektóre produkty szczególnie warto włączyć do codziennej diety, ponieważ ich regularne spożycie dostarcza organizmowi wielu niezbędnych substancji odżywczych. Owoce tego krzewu pomagają wzbogacić dietę w cenne witaminy i minerały. Możliwe, że już macie je w swoich ogrodach. Jeśli nie, to ostatni moment na posadzenie tych niezwykłych krzewów. O czym mowa?

Świdośliwa olcholistna
Autor: GettyImages Świdośliwa olcholistna

Świdośliwa - niedoceniany krzew ozdobny

Jeśli marzysz o kwitnących krzewach, które w dodatku są łatwe w uprawie i rodzą smaczne owoce, świdośliwa to doskonały wybór na działkę i do ogrodu. Owoce tego krzewu wyglądają łudząco podobnie do borówek, ale są… jeszcze zdrowsze! Późnym latem i jesienią z pewnością docenicie ich niezwykłe właściwości. Poznaj sekrety świdośliwy, pięknego i niedocenianego krzewu.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 14 Witamina D

Świdośliwa, znana też jako świdośliwka, to krzew ozdoby. Pięknie się prezentuje, a także, co najważniejsze, rodzi owoce, które nadają się do spożycia. Są nie tylko jadalne, ale i smaczne, a przede wszystkim – zdrowe. Jeśli znasz już zalety borówek amerykańskich, z pewnością zaskoczy cię informacja, że owoce świdośliwy są jeszcze bogatsze w składniki odżywcze!

Świdośliwa - jak rośnie? 

Rodzaj świdośliwa obejmuje wiele gatunków ozdobnych krzewów. W zależności od klasyfikacji, mówi się o ok. 24-30 gatunkach.

Najczęściej uprawiane są świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis/lamarckii), nazywana też świdośliwą lamarcką, drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą oraz świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia). Popularne są również odmiany zwane Ballerina, Northline, Smoky, Prince, Haneymood i Thiessen.

Jako ozdobny krzew świdośliwa pięknie się prezentuje: jej białe kwiaty wiosną i czerwone liście jesienią wyglądają zachwycająco. Rośnie od 1 m do 7 m wysokości, w zależności od gatunku.

Owocuje zwykle już w trzecim roku po posadzeniu. Świdośliwki są plenne i odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto krzewy te są łatwe w uprawie, co stanowi kolejny atut. Niektórzy mówią nawet, że świdośliwa jest „samoobsługowa”. 

Owoce świdośliwy - właściwości dla zdrowia

Owoce świdośliwy przypominają borówki amerykańskie. Ich purpurowy kolor to zasługa antocyjanów. Są słodkie, mają porzeczkowo-jagodowy aromat. Krzewy owocują już pod koniec lipca i w sierpniu.

Świdośliwa zawiera substancje odżywcze podobnie jak borówka amerykańska… i jeszcze więcej! Co znajdziemy w 100 g owoców świdośliwy?

Borówki amerykańskie ustępują świdośliwkom pod względem zawartości wszystkich wymienionych składników. Zawierają natomiast więcej wit. C, bo aż 9,7 mg. Natomiast w 100 g owoców świdośliwy znajdziemy 3,6 mg witaminy C - a więc też niemało!

Owoce świdośliwy - zastosowanie

Jak można wykorzystać smaczne, słodkie i zdrowe owoce świdośliwy? Można jeść je na surowo, a także w przetworach: dżemach, powidłach, syropach. Ciekawym pomysłem jest dodawanie do ciast i deserów. 

Owoce świdośliwy są szczególnie polecane m.in.: 

  • wspomagająco w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę
  • w stanach obniżonej odporności
  • w przypadku zachorowań na infekcje wirusowe
  • w stanach zmęczenia i osłabienia psycho-fizycznego
  • świdośliwa zawiera także polifenole, antocyjany i procyjanidyny, które są świetnymi przeciwutleniaczami
  • działa przeciwstarzeniowo, zwalczając wolne rodniki
  • wysoka zawartość magnezu i potasu korzystnie wpływa na serce i układ krążenia

Czy świdośliwa ma wady? Tak – jeśli można nazwać wadą fakt, że świetnie smakuje i ludziom, i zwierzętom. Z tego względu te piękne krzewy są często objadane przez ptaki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki