Grzyby halucynogenne i ecstasy dostępne na receptę. Ten kraj zdecydował się na odważny ruch

2023-02-07 11:13

Australia bardzo długo czekała na ten krok. W tym kraju nadchodzą duże zmiany dotyczące stosowania grzybów halucynogennych i tabletek ecstasy w celach medycznych. Już za kilka miesięcy decyzja wejdzie w życie – przekazał tamtejszy urząd farmaceutyków TGA.

Grzyby halucynogenne
Autor: Getty Images Grzyby halucynogenne i ecstasy dostępne na receptę. Ten kraj zdecydował się na odważny ruch

Od 1 lipca 2023 roku stosowanie grzybów halucynogennych i tabletek ecstasy (MDMA) będzie dozwolone w celach terapeutycznych w "kontrolowanym środowisku medycznym". To zmiana długo oczekiwana przez australijski urząd farmaceutyków TGA.

Grzyby halucynogenne i ecstasy do użytku medycznego

3 lutego TGA wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformował o zmianach dotyczących stosowania tych dwóch substancji. Mają one pomóc pacjentom z ciężkimi chorobami umysłowymi. W oświadczeniu zaznaczono, że istnieją "wystarczające dowody na potencjalne korzyści dla niektórych pacjentów" wynikające z zastosowania psylocybiny i MDMA w terapii.

Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna

Ta decyzja to odpowiedź na "obecny brak opcji terapii dla pacjentów chorujących na specyficzne, odporne na leczenie, choroby umysłowe" – wyjaśniono w opublikowanym dokumencie. 

Psylocybina, czyli substancja znajdująca się w grzybach halucynogennych, może być pomocna w leczeniu depresji. Z kolei tabletki ectasy, powszechnie znane jako "narkotyk imprezowy", zostaną wykorzystane w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Nowa terapia dla pacjentów z depresją i PTSD

Z informacji podanych przez TGA wynika, że jedynie lekarze psychiatrzy będą mogli przepisywać pacjentom wspomniane środki. A to dlatego, że jako jedyni mają specjalistyczne kwalifikacje w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne.

Badacz zdrowia psychicznego, Mike Musker z Uniwersytetu Australii Południowej uważa, że ta decyzja może wiele zmienić w opiece nad chorymi i usprawnić leczenie. – W naszej społeczności jest wiele osób, które mierzą się z zespołem stresu pourazowego, depresją. To szczególnie weterani i osoby ze służb ratunkowych – wyjaśnił w rozmowie z agencją AFP.

Niestety, jak podkreślił ekspert, u niektórych pacjentów stosowanie standardowych leków nie przynosi pożądanych efektów. Właśnie do nich skierowane są nowe opcje leczenia.