"Ewenement wśród pacjentów". Gdy przyszła na świat ważyła zaledwie… 390 gramów

2023-01-18 10:41

Zespół lekarzy neonatologów ze szpitala w Rudzie Śląskiej odniósł kolejny, wielki sukces. Uratował życie małej Martusi, która przyszła na świat zdecydowanie za wcześnie. Dobre wieści placówka przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Rodzice z małą Martusią
Autor: Facebook "Ewenement wśród pacjentów". Gdy przyszła na świat ważyła zaledwie… 390 gramów

Narodziny wcześniaka w Rudzie Śląskiej

15 września 2022 roku o godz. 9.25 w na świat przyszła mała Martusia w 26. tygodniu ciąży. Była skrajnym wcześniakiem, który ważył zaledwie 390 gramów i mierzyła 29 centymetrów. Dziewczynka została objęta szczególną opieką całego Zespołu Oddziału Neontologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Janusza Świetlińskiego. O jej życie walczyli również pracownicy Śląskiego Banku Mleka Kobiecego oraz zdeterminowani rodzice.

Rozwój wcześniaków

Placówka ogłosiła w mediach społecznościowych, że ich lekarze neonatolodzy odnieśli ogromny sukces. Uratowali Martusię, która urodziła się zdecydowanie za wcześnie. Była tak malutka, że mieściła się w dłoni. "Od początku swojej drogi życiowej walczyła z przeciwnościami losu" – czytamy w poście udostępnionym na Facebooku.

Lekarze uratowali życie Martusi

Jak poinformowano, dziewczynka nigdy nie wymagała intubacji oraz wentylacji mechanicznej. Zdaniem lekarzy stała się "ewenementem wśród pacjentów z grupy skrajnych wcześniaków oraz skrajnie niskiej urodzeniowej masy ciała".

Martusia po porodzie spędziła cztery miesiące w szpitalu. Jej lekarką prowadzącą była dr Marta Twardoch-Drozd. Kilka dni temu rodzice mogli w końcu zabrać swoją pociechę do domu. W dniu wypisu dziecko ważyło 2,5 kg.

Dr Twardoch-Drozd jest bardzo szczęśliwa, że rodzina Marty będzie w komplecie. "Za nami wiele tygodni ciężkiej pracy, teraz przyszedł czas, żeby rodzice i rodzeństwo mogli cieszyć się obecnością Martusi w domu".

Serdecznie gratulujemy lekarzom, a Martusi życzymy dużo zdrowia!