Niesamowite narodziny w Indiach. Urodziło się niemowlę, które ma cztery nogi

2022-12-19 9:56

Informacja o wyjątkowych narodzinach w Indiach obiegła cały świat. Przyszła na świat dziewczynka, która ma… cztery nogi – doniosła gazeta "Khaleej Times". Zarówno mama, jak i lekarze byli w szoku.

Noworodek w łóżeczku szpitalnym
Autor: Getty Images Niesamowite narodziny w Indiach. Urodziło się niemowlę, które ma cztery nogi

Dziewczyna ma cztery nogi, dwie są "nieaktywne"

Młoda kobieta Aarti Kushwaha w zaawansowanej ciąży zgłosiła się 14 grudnia 2022 roku do szpitala Kamla Raja w Gwalior w indyjskim stanie Madhya Pradesh. Przyjęta została na oddział położniczy i wkrótce powitała na świecie swoją córeczkę Aarti.

Narodziny jej pociechy zostały okrzyknięte jako wyjątkowe. Sam poród przebiegał bez komplikacji. Dziecko urodziło się zdrowe, ważyło blisko 2,3 kg, lecz ginekolodzy byli zaskoczeni jego wyglądem. Okazało się bowiem, że ma cztery nogi, z czego dwie są "nieaktywne".

W pierwszych dniach życia noworodek został poddany szczegółowym badaniom. Lekarze sprawdzili, czy nie ma deformacji w innych części. Ustalili także, iż dodatkowa para nóg zostanie usunięta chirurgicznie po to, by dziewczynka mogła normalne funkcjonować w przyszłości.

Bardzo rzadka wada rozwojowa

Lekarz dr Rks Dhakad stwierdził w wywiadzie dla agencji informacyjnej ANInews, że jest to deformacja, jak w przypadku bliźniąt syjamskich. "Niektóre płody mają dodatkowe kończyny, co w medycynie określa się Ischiopagaus (bliźnięta nierozdzielone – red.). Kiedy zarodek dzieli się na dwie części, ciało rozwija się podwójnie. Dolna część poniżej pasa u tej dziewczynki rozwinęła się z dwoma dodatkowymi nogami, ale te nogi są nieaktywne"– wyjaśnił.

Ta niezwykle rzadka wada rozwojowa polega na występowaniu połączenia między częściami ciała bliźniąt. Jej przyczyną są zaburzenia rozwoju embrionalnego w ciąży bliźniaczej jednojajowej.

Malutka Aarti jest cały czas pod opieką lekarzy na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków w szpitalu Kamla Raja. Jej stan jest na bieżąco monitorowany. Świeżo upieczona mama dochodzi do siebie po porodzie.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? M jak mama

Takich przypadków jest więcej w Indiach

Kilka miesięcy wcześniej, w marcu 2022 roku, w miejscowości Ratlam urodził się chłopiec, który miał trzy ręce i dwie głowy, w tym jedna z nich była w pełni wykształcona. W tym przypadku badania prenatalne także nie ujawniły żadnych nieprawidłowości.

"Przyszli rodzice byli przekonani, że spodziewają się zdrowych bliźniąt" – powiedział dr Brajesh Lahoti indyjski ginekolog-położnik, który odbierał poród. Niestety przekazał, że dziecko ma tak złożone deformacje, iż nie na możliwości przeprowadzenia operacji polegającej na usunięciu dodatkowych kończyn i organów.

Jak dodał lekarz, "stan dziecka jest bardzo ciężki i nie uda się go uratować".