Ewa Chodakowska przeszła operację. "Przede mną sześć tygodni rekonwalescencji"

2022-09-14 9:04

O początkach problemów ze zdrowiem Ewa Chodakowska poinformowała swoich fanów 27 lipca 2022 roku. To właśnie wtedy musiała przerwać swoje greckie wakacje i przymusowo wrócić do Polski. Okazało się, że trenerka musi się poddać pilnemu zabiegowi. Dziś wiemy, że jest już po operacji. Chodakowska wyjaśniła, że zabieg dotyczył innej, niż podała wcześniej, przypadłości.

Ewa Chodakowska
Autor: Facebook

Pod koniec lipca Ewa Chodakowska poinformowała swoich fanów, że czeka ją przymusowy powrót do Polski. Trenerka nie powiedziała od razu, co jej dolega, napisała jedynie, że czeka ją zabieg. Kilka dni później ujawniła, że ma dużą cystę, która będzie musiała zostać usunięta. Po czasie okazało się, że cysta się wchłonęła. U trenerki wykryto jednak inną zmianę, która wymagała operacji. Dziś Chodakowska jest już po zabiegu.

Mięśniaki macicy: przyczyny i leczenie

Chodakowska miała dużą cystę. Zmiana wchłonęła się

"Ech.. nie lubię takiej prywaty .. ale tez nie mam zamiaru udawać, ze u mnie zawsze wszystko spływa MLEKIEM I MIODEM.. Przed nami przymusowa przerwa od greckiej sielanki.. pakowanie się na cito, powrót do Aten .. a już jutro samolot i powrót do Warszawy.. Czeka mnie zabieg - pilna sprawa" - napisała Chodakowska.

Ta informacja zmartwiła fanów trenerki. Pod postem pojawiło się mnóstwo pytań o stan zdrowia Chodakowskiej. Trenerka postanowiła przerwać milczenie i opowiedziała ze szczegółami o planowanym zabiegu na InstaStories. 

Chodakowska przyznała, że ma cystę wielkości 9×6 cm! Cysta jest tak duża, że uciska na sąsiadujące narządy, powodując dyskomfort i ból.

"Mój pęcherzyk Graafa urósł do nieprzyzwoitych rozmiarów. Zrobiła się z niego cysta 9 × 6 cm i to wszystko w 2 tygodnie. Jest tak duża, że uwiera moje jelita, uciska mój pęcherz moczowy, jest to nieprzyjemne, bolesne, od samego rana czuję ból i w nocy budzę się z bólem" - tłumaczyła trenerka.

Co ciekawe, po czasie okazało się, że ta duża cysta wchłonęła się. To jednak nie zakończyło problemów zdrowotnych trenerki. Chodakowska w poniedziałek poinformowała swoich fanów, że czeka ją zabieg laparoskopowy. Chodziło jednak o inną zmianę.

Ewa jest po zabiegu laparoskopii. Miała usuwaną torbiel

Trenerka uprzedziła swoich fanów 12 września, że następnego dnia podda się laparoskopii. Choć po cyście nie było już śladu, u Chodakowskiej zdiagnozowano torbiel. 

"Będę miała usuniętą torbiel dermoidalną. To jest temat dość zamierzchły. Miałam ją usuwaną 17 lat temu, ale odrosła. Zatem pora pozbyć się jej po raz kolejny" - wytłumaczyła na InstaStories.

"Cysta, z którą miałam problemy ostatnio, jest na chwilę obecną niewidoczna w badaniu. Jest duże prawdopodobieństwo, że się wchłonęła. Super, mniej do pracy" - dodała.

Dziś Ewa jest już po operacji. Udostępniła również zdjęcie ze szpitala. Choć zabieg przebiegł pomyślnie, trenerkę czeka długa rekonwalescencja.

"Kochane Dziewczyny! Dziękuje za ogrom ciepła w wiadomościach ♥️ Ze tak powiem.. JUŻ PO KRZYKU ? Operacja się powiodła! Teraz daje sobie czas - przede mną sześć tygodni rekonwalescencji .." - napisała w udostępnionym poście.

Czym jest torbiel dermoidalna?

Torbiel dermoidalna, zwana również skórzastą, uznawana jest za odmianę łagodnego nowotworu - potworniaka. Torbiele skórzaste są z reguły zmianami łagodnymi, jednak w 1-2% przypadków potworniaków dojrzałych istnieje ryzyko ich transformacji złośliwej. Torbiel dermoidalna zbudowana jest z mieszaniny komórek pochodzących głównie z ektodermy. Tworzą one zazwyczaj gruczoły wydzielające łój lub pot. We wnętrzu tej torbieli mogą wykształcić się nawet włosy lub zniekształcone zęby.

Torbiele dermoidalne najczęściej zlokalizowane są w obrębie jajników. Zdarza się również, że występują w okolicy odbytniczo-krzyżowej. Bardzo rzadko pojawia się wewnątrz rdzenia kręgowego, w obrębie śródpiersia, zatok przynosowych, jamy ustnej czy wewnątrzczaszkowo, tworząc otorbione struktury w mózgu. U mężczyzn może być spotykana w jądrach.

Metodą leczenia torbieli jest jej usunięcie, zazwyczaj metodą laparoskopową.

Czytaj więcej: Torbiel skórzasta jajnika: przyczyny, objawy, leczenie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki