Epidemia cholery: jest pierwsza ofiara śmiertelna, potwierdzono kolejne przypadki zachorowań

2022-06-29 8:58

Epidemia cholery, która trwa w Iraku, pochłonęła pierwszą ofiarę śmiertelną - poinformowały władze w Bagdadzie. W ciągu ostatniej doby odnotowano również 17 nowych zakażeń. W sumie na cholerę w Iraku choruje obecnie 76 osób.

Epidemia cholery: jest pierwsza ofiara śmiertelna, potwierdzono kolejne przypadki zachorowań
Autor: Getty Images

Epidemia cholery w Iraku została oficjalnie ogłoszona na początku czerwca. Od tego czasu liczba zakażonych stale rośnie.

Pierwsza śmierć w tej epidemii

Władze kraju poinformowały wczoraj o pierwszym zgonie z powodu zakażenia - doszło do niego w północnej prowincji Kirkuk. Nie wiadomo jednak, jakiej płci ani w jakim wieku była osoba zmarła. Jak wyjaśnił Seif Al-Badr, rzecznik tamtejszego ministerstwa zdrowia: „W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 17 nowych przypadków, co daje w sumie 76 przypadków zarejestrowanych w Iraku od początku roku”.

Prowincja Kirkuk jest jednym z miejsc, w których pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań. Pozostałe przypadki koncentrowały się głównie w sąsiedniej prowincji Sulaimaniyah, w autonomicznym regionie Kurdystanu. We wcześniejszych komunikatach ministerstwo zdrowia poinformowało, że ostatnia potwierdzona epidemia cholery w tym kraju miała miejsce w 2015 roku, a najbardziej dotknięte były prowincje centralne, w tym Bagdad, a także leżący na południu Babil. 

Cholera - co to za choroba i jakie daje objawy?

Cholera to ostra, zaraźliwa choroba układu pokarmowego, którą wywołują gram-ujemne bakterie - przecinkowce cholery (Vibrio cholerae) wydzielające enterotoksynę. Objawia się nagłą, wodnistą biegunką o charakterystycznym wyglądzie - stolec jest białawy, jak woda po gotowanym ryżu - i zapachu, który jest lekko słodkawy.

Chory nie ma gorączki, za to wymiotuje, a wymioty i biegunka są tak silne, że bez leczenia szybko mogą doprowadzić do odwodnienia i wyniszczenia organizmu. Chorobę leczy się nawadnianiem i antybiotykami. Bez pomocy lekarskiej może ona doprowadzić do zgonu nawet w ciągu kilku-kilkunastu godzin. Według WHO rocznie na całym świecie występuje od 1,3 do 4 milionów przypadków cholery, a z jej powodu dochodzi nawet do 143 000 zgonów.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne