Ekstremalny przypadek pacjentki. Przeżyła 10 "mini-śmierci" w ciągu 19 lat

2022-08-18 11:49

Doświadcza "mini-śmierci" średnio co dwa lata. Dlatego, że 63-latka cierpi na chorobę mięśnia sercowego o podłożu genetycznym tzw. kardiomiopatię przerostową. Jej pierwszym, częstym objawem jest nagłe zatrzymanie krążenia, więc wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne. W związku z tym lekarze wszczepili kobiecie kardiowerter i po 19 latach byli w szoku, ile razy to urządzenie uratowało jej życie.

Kobieta odczuwająca ból w klatce piersiowej
Autor: Getty Images

63-letnia kobieta ze stanu Minnesota w Stanach Zjednoczonych żyje od prawie dwóch dekad z kardiomiopatią przerostową (HCM). W lipcu 2003 roku usłyszała diagnozę. U jej syna lekarze wykryli podobne schorzenie, więc postanowili ją również przebadać pod kątem HCM. Jej dwóch braci, w wieku 20 i 34 lat, zmarło w ciągu 10 lat z powodu tej choroby.

Od 19 lat kobieta choruje na kardiomiopatią przerostową

Wyniki echokardiografii potwierdziły, że Amerykanka ma przerost lewej komory serca. Zakwalifikowana została do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora, czyli urządzenia medycznego, którego zadaniem jest przerwać zagrażające życiu zaburzenia w pracy serca, takich jak arytmia i przywrócić rytm zatokowy serca. Ma dosłownie wielkość pudełka do zapałek i przeznaczone jest dla osób z ciężkimi chorobami serca.

To małe, wszczepialne urządzenie elektroniczne cały czas "obserwuje" rytm serca. Uratowało życie 63-latce dziesięć razy w ciągu 19 lat. Do pierwszej "interwencji" doszło po 17 miesiącach od momentu operacji. Pięć razy ułatwił jej sercu pracę podczas snu. Nie wiadomo, czy sama je odnotowała. Większość chorych dotkniętych tym schorzeniem nie rejestruje tego typu zdarzeń w nocy. Urządzenie wyposażone jest w mikroprocesor. Jak pokazały dane, serce kobiety "wyłączyło się" na 18 sekund – to był najdłuższy okres.

Przypadek Amerykanki żyjącej z kardiomiopatią przerostową został szczegółowo opisany na łamach czasopisma "The American Journal of Cardiology". Określili go jako "ekstremalny".

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Ta choroba może doprowadzić do zgonu

Kardiomiopatia przerostowa (ang. hypertropic cardiomyopathy, w skrócie: HCM) jest zaliczana do grupy chorób mięśnia sercowego związanych z upośledzeniem jego funkcji. Uwarunkowana jest najczęściej genetycznie. Jej cechą charakterystyczną jest nieprawidłowy przerost mięśnia sercowego, zwłaszcza lewej komory i przegrody międzykomorowej. Prowadzi do upośledzenia funkcji rozkurczowej pogrubionej komory, a dalej do objawów niewydolność serca. Ta choroba może dotyczyć osób w każdym wieku, choć zwykle występuje u ludzi młodych, w równym stopniu płci żeńskiej, jak i męskiej.

Obecnie nie są znane skuteczne sposoby zapobiegania kardiomiopatii przerostowej. Leczenie tej choroby polega na łagodzeniu objawów i podawaniu leków, które wpływają na krzepliwość krwi.