Prezenterka BBC zmarła po długiej walce z rakiem. Jej ostatnie słowa niosą ważne przesłanie

2022-06-29 10:32

Prezenterka brytyjskiej telewizji BBC Deborah James zmarła w wieku 40 lat. Przez pięć lat dzielnie walczyła z rakiem jelita grubego. "Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Deborah James – najwspanialszej żony, córki, siostry, mamy. Deborah odeszła dziś w spokoju otoczona rodziną" – poinformowała rodzina.

Deborah James
Autor: Instagram

Nie żyje Deborah James

Media obiegła smutna wiadomość. Po pięcioletniej walce z rakiem zmarła w wieku 40 lat znana, ceniona i lubiana prezenterka BBC. "Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Deborah James – najwspanialszej żony, córki, siostry, mamy. Deborah odeszła dziś w spokoju otoczona rodzina" – poinformowała rodzina w oficjalnym komunikacie. Brytyjka osierociła dwoje dzieci.

40-letnia Deborah James to znana brytyjska dziennikarka i nauczycielka, która pracowała dla telewizji BBC. W wieku 35 lat zdiagnozowano u niej raka jelita grubego w czwartym stadium. Od tego momentu regularnie relacjonowała przebieg leczenia w mediach społecznościowych i na bieżąco przekazywała informacje o jej stanie zdrowia. Przez ten czas jej najważniejszym celem była edukacja całego społeczeństwa na temat tego nowotworu, a także próba zmiany jego postrzegania.

Prezenterka została wyróżniona przez królową Elżbietę II tytułem honorowym damy w związku ze swoją działalnością charytatywną.

Brytyjska dziennikarka była "inspiracją"

"Deborah, którą wielu z Was zna jako BowelBabe, była inspiracją i jesteśmy niesamowicie dumni z jej pracy i zaangażowania w kampanie charytatywnie, zbiórki pieniędzy i niekończące się wysiłki na rzecz podnoszenia świadomości na temat raka, który dotknął tak wiele istnień ludzkich" – napisała rodzina dziennikarki w poruszającym oświadczeniu. Dodali, że mimo choroby, starała się "podnosić świadomość, przełamywać bariery, podważać tabu i zmieniać sposób mówienia o raku".

"Dziękujemy, że poświęciliście nam czas, nam jako rodzinie i mamy nadzieję kontynuować dziedzictwo Deborah jeszcze długo w przyszłości poprzez Bowel Fund" – przekazano.

Najbliżsi podzielili się również ostatnimi słowami dziennikarki: "Znajdź życie, którym warto się cieszyć, podejmuj ryzyko, kochaj głęboko, nie żałuj niczego i zawsze, zawsze miej buntowniczą nadzieję (...)".

Walczyła z rakiem kilka lat

Dziennikarka zrezygnowała z leczenia 9 maja 2022 roku, o czym również poinformowała swoich fanów. Napisała w obszernym wpisie, że "próbowała wszystkiego, ale jej ciało po prostu nie chciało grać w tę grę".

"Skończyła się aktywna walka i obecnie jestem objęta opieką hospicyjną w domu, z moją niesamowitą rodziną, która dba o to, żebym nie odczuwała bólu (...). Nikt nie wie, ile czasu mi zostało, ale nie jestem w stanie chodzić, większość dni przesypiam, a rzeczy, które uważałam za oczywiste, to mrzonki" – dodała.

Debroh James znana się na świecie dzięki podcastowi "You, Me and the Big C", w którym prowadziła rozmowy z innymi pacjentami walczącymi z chorobą nowotworową m.in. z aktywistką Lauren Mahon i dziennikarką Rachael Program był emitowany na antenie BBC Radio 5. Jest autorką kilku książek m.in. "Live Your Life and Still Be Yourself". Założyła również fundusz na rzecz walki z rakiem. W ciągu doby udało się jej zebrać 1,5 mln funtów. Dziś ta wynosi już 7 mln.