Dyrektor EMA o lekach na COVID-19: trwają rozmowy z firmami farmaceutycznymi

Obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) rozmawia z około 180 firmami, które prowadzą prace nad lekami na COVID-19 – poinformowała o tym dyrektor instytucji Emer Cooke. Jest szansa, że niektóre z nich otrzymają autoryzację jeszcze w tym roku.

Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego Emer Cooke poinformowała, że Europejska Agencja Leków „oprócz szczepionek zajmuje się też kilkoma lekami przeciw COVID-19”. - Jak wiadomo, mamy setki tysięcy Europejczyków, którzy zostali zakażeni wirusem i wielu jest poważnie chorych. Potrzebujemy opcji (...) terapii tych pacjentów, żeby uniknąć konsekwencji zdrowotnych w dłuższym okresie – dodała.

Według niej pojawianie się nowych szczepów koronawirusa wymaga stałego monitorowania skuteczności szczepionek. - Obecne dane, którym dysponujemy, pokazują nam, że szczepionki na bazie materiału mRNA gwarantują wystarczająco wysoki poziom zabezpieczenia przed zachorowaniem, ale będziemy analizować sytuację. Kwestia skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek będzie stale monitorowana – wyjaśniła.

Jak przekazała Emer Cooke, EMA otrzymuje informacje od firm farmaceutycznych na temat skutków ubocznych po szczepieniu na koronawirusa SARS-CoV-2. Nadmieniła też, że Europejska Agencja Leków chce opublikować informacje na temat bezpieczeństwa szczepionek pod koniec tygodnia.

Dodatkowo instytucja cały czas prowadzi śledztwo ws. wycieku poufnych dokumentów dotyczących szczepionek. - Zostały w sposób nielegalny opublikowane w internecie. Martwi nas to. Pokazuje to, że ktoś chciał podważyć zaufanie do EMA i szczepionek. Prowadzimy, wspólnie z policją holenderską i ekspertami od cyberbezpieczeństwa dochodzenie – stwierdziła.

W połowie stycznia dokumentacja wyciekła do internetu. Upubliczniona została m.in. wewnętrzna i poufna korespondencja elektroniczna z listopada 2020 roku dotycząca procesów oceny szczepionek przeciw COVID-19.

Źródło: PAP

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE