Dwa kufle piwa dziennie zmniejszają ryzyko demencji? Kłopotliwe ustalenia naukowców

2022-09-28 10:09

Australijscy naukowcy postanowili zbadać nawyki związane z piciem a wskaźnikami demencji. W tym celu przeanalizowali dane 25 tys. osób powyżej 60. roku życia. Wyniki okazały się zaskakujące.

Kobiety piją piwo w kuflach
Autor: Getty Images

W celu zbadania tej zależności, naukowcy podzielili uczestników badania na grupy: abstynentów, pijących okazjonalnie (1,3 g etanolu dziennie), pijących lekko do umiarkowanych (1,3 do 25 g dziennie), pijących średnio lub intensywnie (25 g do 45 g dziennie) i pijących intensywnie (ponad 45 g dziennie).

Dla porównania jeden kufel piwa zawiera około 16 gramów etanolu, a średniej wielkości kieliszek wina około 18g.

Żaden z uczestników badania nie miał demencji w momencie rozpoczęcia badania. Jednak w trakcie trwania badania demencja rozwinęła się u 2124 osób.

Poradnik Zdrowie: demencja

Alkohol zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji

Wyniki pokazały, że osoby, które wypijały równowartość dwóch kufli dziennie, były o jedną trzecią mniej narażone na zaburzenia pamięci niż abstynenci. Co ciekawe, osoby niepijące były o jedną piątą bardziej narażone na pojawienie się demencji niż alkoholicy, spożywający codziennie więcej niż trzy piwa.

W porównaniu z abstynentami, osoby pijące okazjonalnie i umiarkowanie, miały o 22% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na demencję. Ci, którzy spożywali do dwóch i pół litra dziennie, mieli o 38% mniejsze ryzyko zdiagnozowania w porównaniu z osobami niepijącymi. Nawet najwięksi alkoholicy byli o 19% mniej narażeni na demencję niż ci, którzy nie spożywali alkoholu.

Jak to możliwe? Naukowcy twierdzą, że alkohol w umiarkowanych ilościach może zmniejszyć odkładanie się płytki nazębnej w mózgu, która jest charakterystycznym objawem choroby. Może również podnieść poziom „dobrego” cholesterolu, podczas gdy bogate w przeciwutleniacze czerwone wino może chronić serce – co z kolei chroni przed demencją.

Natomiast picie dużych ilości alkoholu przez wiele lat zwiększa ryzyko nadciśnienia, udarów, chorób wątroby i niektórych nowotworów, a także demencji.

Naukowcy sugerują, że zupełne powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych nie chroni przed demencją. Badacze podkreślają jednak, że choć umiarkowane picie alkoholu może w pewnym stopniu uchronić przed demencją, to nadmierne picie jest już niebezpieczne dla zdrowia.