Doświadczyłaś traumy? Objawy mogą się zmieniać w trakcie cyklu menstruacyjnego

2021-11-03 14:04

Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) u kobiet mogą różnić się w zależności od cyklu miesiączkowego, co może mieć wpływ na diagnozę i leczenie tego zaburzenia psychicznego. Oto najnowsze ustalenia naukowców.

Doświadczyłaś traumy? Objawy mogą się zmieniać w trakcie cyklu menstruacyjnego
Autor: Getty Images

Tego odkrycia dokonała dr Jenna Rieder wraz ze swoim zespołem badawczym z Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii. Najnowsze badanie objęło 40 kobiet w wieku od 18 do 33 lat. To były uczestniczki, które przeżyły lub były świadkiem traumatycznego zdarzenia takiego jak: przemoc seksualna czy poważny uraz. Celem tej analizy było sprawdzenie, jak cykl menstruacyjny wpływa na objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

Uczestniczki poddano ankiecie badawczej – musiały opowiedzieć, które objawy PTSD im towarzyszą. Do tego uczeni sprawdzili u kobiet poziom estradiolu (tzw. aktywnego biologicznego estrogenu), który między innymi reguluje cykl miesiączkowy i rozwój narządów płciowych.

W ramach tego badania naukowcy wywnioskowali, że przez pierwsze dni cyklu menstruacyjnego kobiety miały więcej objawów PTSD, czego powodem jest niski estradiol. Z kolei mniej objawów tego zaburzenia występuje w pobliżu owulacji, kiedy poziom estradiolu jest niski.

Te dwa biomarkery mają znaczenie

Do tego naukowcy zmierzyli wśród uczestniczek dwa biomarkery stresu obecnych w ślinie – hormon kortyzolu i enzym alfa-amylaza ślinowa. Wzrost stężenia alfa-amylazy ślinowej wiąże się ze stresem psychospołecznym, co wskazuje na aktywacje alfa-amylazy w ślinie zależną od stresu. Jeśli chodzi o kortyzol, to pełni on kluczową rolę w kontroli reakcji organizmu na stres.

Badacze wykazali, że kobiety z niskim poziomem estradiolu podczas miesiączki miały też niski poziom kortyzolu a wysoki poziom alfa-amylazy. Według dr Rieder wyniki tego badania mogą pomóc w diagnostyce i leczeniu PTSD u kobiet. Chodzi dokładnie osiągnięcie umiarkowanej i skoordynowanej odpowiedzi obu biomarkerów.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Psychological Trauma: Theory, Research, Practice and Policy”.

Sonda
Powiedz nam: