Doda promuje suplementy na Hashimoto. Lekarze ostrzegają przed poważnymi skutkami

2025-05-07 10:22

Promowanie suplementów diety na Hashimoto przez Dodę wzbudziło poważne kontrowersje. Eksperci przestrzegają, że suplementy na chorobę Hashimoto nie zastępują leczenia farmakologicznego. Sprawdzamy, czym grozi odstawienie leków przy niedoczynności tarczycy i jak wygląda prawidłowe leczenie chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Doda promuje suplementy na Hashimoto. Lekarze ostrzegają przed poważnymi skutkami
Autor: PIOTR LAMPKOWSKI/SUPER EXPRESS / www.youtube.com/Michał Wrzosek Doda promuje suplementy na Hashimoto. Lekarze ostrzegają przed poważnymi skutkami

Doda, piosenkarka znana z wyrazistych opinii, tym razem uderzyła w temat wyjątkowo wrażliwy – zdrowie tarczycy. W opublikowanym wideo przyznała, że wiele lat temu zdiagnozowano u niej chorobę Hashimoto. Zamiast standardowego leczenia farmakologicznego, postawiła – jak twierdzi – na dietę i suplementy. Właśnie to doświadczenie, według niej, zainspirowało ją do stworzenia własnej marki preparatów.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Doda promuje suplementy na chorobę Hashimoto. Eksperci biją na alarm

„Po tym, jak zaleczyłam swoją tarczycę i zobaczyłam, jak na leki reagowały moje koleżanki, które miały zdiagnozowaną tę samą chorobę (...), to pomyślałam sobie, że to jest ten czas, (...) żeby zrobić własne suplementy” – stwierdziła na Instagramie.

Choć filmik spotkał się z dużym zainteresowaniem jej fanów, równie szybko wywołał falę krytyki. W komentarzach przeważały głosy zaniepokojonych internautów oraz specjalistów z dziedziny zdrowia.

Czy suplementy mogą zastąpić leczenie Hashimoto? Lekarze mówią wprost

Wśród ekspertów, którzy zabrali głos, znalazł się dr Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny i popularyzator rzetelnej wiedzy medycznej. W jego ocenie wypowiedź Dody może wprowadzać pacjentów w błąd i zachęcać do niebezpiecznych praktyk zdrowotnych.

– Suplementy nie leczą, a promowanie suplementu jako "słodkiego deserku" w mojej ocenie jest co najmniej niesmaczne i nieodpowiedzialne. Szczególnie że ten "deserek" na pierwszym miejscu w składzie ma (...) słodziki, które – spożywane w nadmiarze – mogą powodować wzdęcia, bóle brzucha i mieć działanie przeczyszczające – podkreśla dr Wrzosek.

Jego słowa są komentarzem do stylistyki reklamy, w której suplementy zostały przedstawione jako atrakcyjna, lekka forma wsparcia zdrowia. Problem w tym, że dla wielu osób zmagających się z Hashimoto, taka narracja może sugerować, że leczenie farmakologiczne jest zbędne.

Skutki odstawienia leków na tarczycę. Co może się wydarzyć?

Na sprawę zareagował także endokrynolog dr Szymon Suwała. Jego stanowisko nie pozostawia złudzeń co do tego, jak należy traktować suplementy diety w kontekście poważnej choroby autoimmunologicznej.

– Choroby Hashimoto nie da wyleczyć się suplementami, gdyż suplementy – zgodnie z definicją – w ogóle leczeniu służyć nie mogą. One mają służyć tylko i wyłącznie uzupełnianiu niedoborowej diety. (...) Konsekwencje zdrowotne odstawienia leków mogą nie być widoczne od razu, ale z całą pewnością w niedługim czasie pacjent zacznie odczuwać niepokojące dolegliwości związane z niedoczynnością tarczycy.

Hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki własnej tarczycy. W wielu przypadkach prowadzi do trwałej niedoczynności, wymagającej leczenia hormonalnego. Bagatelizowanie tego faktu może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet trwałych powikłań.

Hashimoto: dieta i styl życia – tak. Ale nie zamiast leków

Warto zaznaczyć, że eksperci nie negują znaczenia diety czy wsparcia suplementacyjnego – o ile są one uzupełnieniem, a nie substytutem leczenia. Farmaceutka Sybilla Szal przypomina:

– W chorobie Hashimoto kluczowy jest styl życia (ograniczenie stresu, zdrowa i pełnowartościowa dieta, właściwa aktywność), a gdy chorobie Hashimoto towarzyszy niedoczynność tarczycy – właściwe i dobrane indywidualnie leczenie farmakologiczne. Suplementy diety nie mogą stanowić podstawy leczenia ani jednej, ani drugiej choroby – to niemożliwe wręcz z definicji, stąd słowa pani Dody należy uznać za manipulację.

– To lekarz powinien decydować o leczeniu i sposobie leczenia, a nie celebryci! – przypomina dr Michał Wrzosek.

Infekcje intymne: czy potrafisz oddzielić fakty od mitów?
Pytanie 1 z 6
Ból, pieczenie, świąd, upławy mogą towarzyszyć infekcji intymnej niezależnie od jej przyczyny (bakteryjna, grzybicza, mieszana)
Poradnik Zdrowie Google News
Nauczycielki życia
Renata, 49 lat – Szukaj SPEŁNIENIA i zostaw przeszłość za sobą. Nauczycielki życia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki