Dobra wiadomość dla działkowiczów. Ten nawyk wspiera mózg na starość

2024-06-27 12:06

Ogrodnictwo jest dla wielu osób relaksującym i pożytecznym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Nowe badanie udowodniło, że praca w ogrodzie ma też wymierne korzyści dla zdrowia. Widocznie szczególnie u osób w starszym wieku.

Dobra wiadomość dla działkowiczów. Ten nawyk wspiera mózg na starość
Autor: fot. Getty Images Dobra wiadomość dla działkowiczów. Ten nawyk wspiera mózg na starość

Praca w ogrodzie może wpływać na funkcje poznawcze

Autorzy nowego badania przyjrzeli się stylowi życia setek starszych osób. Dzięki temu udało im się stwierdzić coś, co może pozytywnie zaskoczyć każdą osobę lubującą się w "działkownictwie". Otóż okazuje się, że osoby, które spędzały czas na pracy w ogrodzie, w późniejszym wieku wykazywały lepsze funkcje poznawcze niż osoby, które tego nie robiły.

Co istotne, ta tendencja utrzymała się nawet po uwzględnieniu innych czynników - statusu społeczno-ekonomicznego danej osoby, czasu spędzanego na edukacji, poziomu zdolności poznawczych w dzieciństwie, stanu zdrowia i ogólnego poziomu aktywności fizycznej w starszym wieku.

Naukowcy są zdania, że ich odkrycie dostarcza jednego z pierwszych dowodów na to, że praca w ogrodzie w starszym wieku wiąże się z niewielkimi, ale wciąż wykrywalnymi, korzyściami poznawczymi w ciągu dalszego życia.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Wyniki takie uzyskano w ramach długoterminowego badania, które śledziło losy uczestników przez całe ich życie. Badanie objęło osoby urodzone w okolicach Edynburga, które w wieku 11 lat przystąpiły do testu na inteligencję. Setki uczestników następnie zostało poproszonych o przystąpienie do tego samego testu w wieku 79 lat.

W teście znalazły się pytania dotyczące rozumowania werbalnego, analizy numerycznej i zdolności przestrzennych. W międzyczasie uczestnicy podawali również szczegółowe informacje na temat swojego stylu życia i często przeprowadzali oceny swoich umiejętności rozumowania, aż do ukończenia 90. roku życia.

Ogrodnictwo dobre dla zdrowia

Spośród 467 przebadanych osób prawie 31 proc. nigdy nie zajmowało się ogrodem. 43 proc. natomiast oddawało się tej czynności regularnie. Średnio 280 osób, które zajmowały się ogrodem czasami lub często, wykazało większą poprawę zdolności poznawczych w ciągu całego swojego życia. W wieku od 79 do 90 lat zdolności poznawcze – w tym pamięć, rozwiązywanie problemów i płynność słów – ogólnie uległy pogorszeniu, ale wcześniejsza przewaga ogrodników wciąż była zauważalna.

Zajmowanie się roślinami i ogólna pielęgnacja ogrodu wymaga bowiem złożonych procesów poznawczych, takich jak dobre zapamiętywanie i połączenie ich z funkcjami wykonawczymi.

Dr Janie Corley ze Szkoły Filozofii, Psychologii i Nauk o Języku powiedziała, że identyfikacja zachowań związanych ze stylem życia, które ułatwiają zdrowe starzenie, jest jednym z głównych zadań, które stoją przed nami w zakresie zapobiegania demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. 

Naukowcy zaznaczają jednak, że wyniki ich pracy nie mogą udowodnić, że ogrodnictwo bezpośrednio wpływa na zwiększenie zdolności poznawczych. Wszystko przez czynniki, które nie zostały uwzględnione w badaniu, jak poziom zieleni w sąsiedztwie czy interakcje społeczne podczas prac ogrodowych, a które również mogły odegrać istotną rolę w procesie.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Environmental Psychology.

Sonda
Lubisz prace na ogrodzie?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki