Dlaczego latem czujemy się gorzej? Napady lękowe można przezwyciężyć

2024-05-17 10:24

Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Wiele osób przyznaje, że ich samopoczucie spada podczas ciepłych dni. Według specjalistów jest to normalne. Dlaczego jednak tak się dzieje i jak tamu zapobiec, by cieszyć się spokojnymi, ciepłymi dniami?

Dlaczego latem czujemy się gorzej? Napady lękowe można przezwyciężyć
Autor: fot. Getty Images Dlaczego latem czujemy się gorzej? Napady lękowe można przezwyciężyć

Ciepło a stany lękowe i napady paniki. Latem może być gorzej

Sezonowa depresja jest już każdemu dobrze znana. Odczuwamy ją zwłaszcza jesienią i zimą, a więc wtedy, kiedy słońca jest najmniej. Jednak nie tylko. Wielu osobom lato kojarzy się z wakacjami, wycieczkami i przyjemnym spędzaniem czasu na zewnątrz. Niestety, najgorętszy sezon może również powodować ataki paniki i lęku. Wszystko dlatego, że ciepło to jeden z czynników, które pobudzają wytwarzanie kortyzolu - hormonu stresu.

Wywołuje on objawy lęków i wpływa na ośrodek strachu w mózgu. Latem więc również - pozornie bez powodu - można odczuwać duszności, zmęczenie, niepokój, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, drżenie.

Jednak to nie jedyne rzeczy, które mogą zwiększać niepokój. Do pozostałych należą:

  • zmiana rutyny - rutyna pomaga zapobiegać stanom lękowym. Latem dzieje się tyle, że można za tym nie nadążać, a równowaga może zostać zachwiana
  • FOMO - strach przed przegapieniem. Zarówno środowisko, jak i my sami wywieramy na siebie presje, by chwytać lato pełnymi garściami. Bojąc się, że nie uda się nam czegoś doświadczyć możemy zwiększać swój poziom stresu, który później prowadzi do napadów lękowych
  • mała ilość snu - długie dni sprawiają, że później kładziemy się spać. Może to zaburzać dobowy rytm i wzorce snu. Dobra jakość snu jest niezbędna dla dobrego samopoczucia.

Na szczęście stanom lękowym można zapobiegać.

Poradnik Zdrowie - Zaburzenia lękowe

Jak uniknąć stanów lękowych? O tym warto pamiętać

Stanów lękowych można uniknąć, o ile pamięta się o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze nie powinniśmy wystawiać się na zbyt duże nasłonecznienie. Upał może sprawia fizyczny dyskomfort, lepiej więc planować wyjścia w poranki i wieczory.

Warto również pamiętać o równowadze i nie planować zbyt dużo. Ważne jest pamiętanie o czasie tylko dla siebie. Nie można również zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Fizyczne objawy odwodnienia mogą wzmagać stany lękowe. Trzeba również zadbać o dobry sen i wykonywać ćwiczenia oddechowa, które pomaga nam zasnąć.

Technika 5, 4, 3, 2, 1, czyli jak wyjść z napadu lękowego

A co jednak jeśli już jest za późno i napadu lękowego nie da się uniknąć? Wówczas warto zastosować technikę uziemiającą, która pomoże się uspokoić. Pozwala ona przenieść uwagę z krążących po głowie myśli, na to co tu i teraz. Pomoże z tym technika 5, 4, 3, 2, 1. Jest ona najprostszym sposobem do poradzenia sobie ze stresem i lękiem. Jak ją zastosować?

  1. Najpierw wymieniamy 5 rzeczy, które możemy zobaczyć. Może to być wszystko, od krzeseł przez kolory po wzory.
  2. Następnie wymieniamy 4 rzeczy, które możemy usłyszeć. Zamykamy oczy i słuchamy. Wymienić można wszystko łącznie z oddechem, szumem urządzeń czy śpiewem ptaków.
  3. Następnie wymieniamy 3 rzeczy, które czujemy. Zmysł dotyku pozwoli się nam jeszcze bardziej "uziemić".
  4. Kolejną rzeczą, jaką wymieniamy są 2 zapachy, które czujemy. Wzmacnia to połączenie z obecną chwilą.
  5. Na sam koniec skupiamy się na smaku i wymieniamy 1 rzecz, jaką możemy spróbować. Jest to zakończenie cyklu.
Sonda
Czy Polacy żyją w coraz większym stresie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki