Czy szczepionki chronią przed wariantem Delta? Stanowisko ekspertów

2021-07-01 9:12
Komisja Europejska obawia się, że jedno szczepienie przeciw COVID-19 może nie wystarczyć
Autor: Getty Images

Wariant Delta rozprzestrzenia się już w Polsce i jest nawet dwukrotnie bardziej zaraźliwy od innych wariantów, w tym wariantu Alfa, zwanego również brytyjskim, który dominował w trakcie trzeciej fali pandemii. Badania dowodzą jednak, że pełne zaszczepienie znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania, a jeśli osoba zaszczepiona jednak zachoruje, ryzyko pobytu w szpitalu z powodu COVID-19 również jest dużo niższe.

Spis treści

  1. Wariant Delta - dla kogo jest groźny?
  2. Czy szczepionka chroni przez wariantem Delta?

Wariant Delta - dla kogo jest groźny?

Obecnie wariant Delta odpowiada za niemal 90 proc. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii - liczba nowych przypadków COVID-19 w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła tam aż pięciokrotnie. Na niskim i stabilnym poziomie utrzymuje się tam za to liczba zgonów i hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak twierdzą eksperci z Polskiej Akademii Nauk, to efekt stosunkowo wysokiej liczby osób zaszczepionych - w UK wg stanu na 26 czerwca 2021r pierwszą dawkę szczepienia przyjęło 65% populacji (w Polsce 44%), a w pełni zaszczepione jest już ponad 48% osób (w Polsce 33%). W Wielkiej Brytanii w większości zaszczepione są również osoby powyżej 60 r. życia. Dlatego COVID-19, mimo że nadal się rozprzestrzenia, nie jest już tak śmiertelny.

Czy szczepionka chroni przez wariantem Delta?

Zdaniem ekspertów PAN z danych wynika, że ponad 2/3 wszystkich nowych przypadków zachorowania to osoby niezaszczepione. Osoby w pełni zaszczepione osiągają wysoką odporność. Jak czytamy w komunikacie PAN: "Pełne zaszczepienie istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania, a w przypadku choroby bardzo znacząco redukuje ryzyko hospitalizacji.

Dowodzą tego badania prowadzone przez Instytut Zdrowia Publicznego Wielkiej Brytanii dla szczepionki wektorowej (AstraZeneca) oraz szczepionki mRNA (BioNTech/Pfizer).

Wiele wskazuje, na to, że podobnie będzie w przypadku pozostałych dopuszczonych do obiegu szczepionek. Coraz więcej badań pokazuje też, że nawet jeśli osoba zaszczepiona zachoruje, to stanowi ona znacznie mniejsze ryzyko zakażenia dla osób, z którymi mieszka i styka się na co dzień, niż chora osoba niezaszczepiona."

Warto wiedzieć

Z analizy przeprowadzonej przez brytyjski Instytut Zdrowia Publicznego (Public Health England - PHE) wynika, że Comirnaty® firmy Pfizer/BioNTech jest w 96 proc. skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi wymagającemu hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, natomisat szczepionka AstraZeneca (od kwietnia znana jako Vaxzevria) jest w 92 procentach skuteczna przeciwko hospitalizacji.

Są to wartości porównywalne ze skutecznością szczepionki przeciwko hospitalizacji w przypadku “zwykłego” wariantu Alpha. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta – z czego 166 osób było hospitalizowanych – w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca. Brano pod uwagę przyjęcia do szpitali w Wielkiej Brytanii w nagłych wypadkach.

O tym, że szczepienie może chronić przed wariantem Delta, przekonana jest również dr Rochelle Walensky, dyrektor amerykańskiego CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób). W wywiadach dla  "Good Morning America" ABC i "Today" NBC ekspertka podkreśliła, że osoby w pełni zaszczepione dwudawkową szczepionką są w pełni chronione przed znanymi obecnie wariantami, w tym również wariantem Delta.

Dodała, że z najnowszych danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie wynika, że w USA na COVID-19 chorują i umierają niemal wyłącznie osoby niezaszczepione. Z danych CDC wynika również, że w USA wśród 18 tys. pacjentów, którzy w maju zmarli z powodu COVID-19, było zaledwie około 150 osób, które zostały w pełni zaszczepione.

Oznacza to, że na te osoby przypadło zaledwie 0,8 proc. wszystkich zgonów. dr Rochelle Walensky podkreśliła, ze szczepienia są do tego stopnia skuteczne, że „obecnie można zapobiec niemal każdemu zgonowi na COVID-19, szczególnie wśród dorosłych”. Dodała, że dziś ze względu na dużą dostępność skutecznych szczepionek każdy taki zgon to „wyjątkowa tragedia”.

Gen. Grzegorz Gielerak: W pełni zaszczepieni jesteśmy tydzień po drugiej dawce [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.