Czy relacje z koleżankami mogą obniżać poziom stresu? Sprawdź, co na to eksperci
Amerykańscy naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej kobiecym więziom i ich wpływie na poziom hormonu stresu. Sprawdzano zależności pomiędzy wiekiem rozmówców i sposobami komunikacji, a reaktywnością kortyzolu w ich organizmie.
Spis treści
- Badania oparte na wyzwaniach komunikacyjnych
- W jaki sposób wiek i wzajemna wiedza rozmówców wpływa na rozmowę?
- Tajemniczy mechanizm reagowania kobiet na sytuacje stresowe
Badania oparte na wyzwaniach komunikacyjnych
Rozmowa jest fundamentem komunikacji i bliskich relacji. Proces socjalizacji trwa całe życie. Jesteśmy w stałym kontakcie, niezależnie czy robimy to dla przyjemności, czy z racji obowiązku.
W badaniu brały udział tylko kobiety. Przetestowano grupę 32 pań, które podzielono na mniejsze zespoły liczące 16 osób. Pierwszą grupę tworzyły kobiety w wieku 62-79 lat, a drugą osoby w wieku 18-25 lat. Uczestniczki badania miały za zadanie wchodzić w interakcje z osobami w różnym wieku — znajomymi lub całkowicie nieznanymi. Pary rozmówców poddano serii wyzwań konwersacyjnych.
W jaki sposób wiek i wzajemna wiedza rozmówców wpływa na rozmowę?
Ćwiczenie, jakie miała do wykonania grupa testowa opierało się na tangramach. Jedna osoba z pary musiała instruować drugą, jak powinna ułożyć całą układankę zgodnie z kolejnością, która widziała tylko osoba instruująca. Kształty poszczególnych elementów zagadki oraz ich wygląd został celowo utrudniony.
To zadanie pomogło określić skuteczność rozmowy. Partnerzy, którzy potrafili ułożyć zestaw przy pomocy mniejszej liczby słów, zostali uznani za bardziej wydajnych. Okazało się także, że osoby młodsze biorące udział w badaniu, skuteczniej komunikowały się z osobami, które znają, a mniej wydajnie z nieznanymi partnerami.
Starsze kobiety wykazywały się zręcznością komunikacyjną, potrafiąc w szybki sposób artykułować abstrakcyjne tangramy zarówno ze znajomymi, jak i nieznajomymi. To obaliło hipotezę selektywności społeczno-emocjonalnej, która przewiduje korelację pomiędzy wiekiem a izolacją społeczną.
Tajemniczy mechanizm reagowania kobiet na sytuacje stresowe
Naukowcy zauważyli, że kobiety rozwinęły w sobie specjalny mechanizm reagowania na stres – aby radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, panie są gotowe do przyjaźni z rówieśnikami, co obala teorie, że w miarę starzenia się, poszukujemy bardziej intymnych kręgów przyjaciół, opartych na relacjach wyższej jakości.
Chociaż starsze kobiety decydują się spędzać więcej czasu z osobami, które znają i są dla nich ważne, jeśli już decydują się na wchodzenie w interakcje z nieznanymi osobami posiadane umiejętności społeczne znaczenie im to ułatwiają.
Podczas testów kobietom badano poziom kortyzolu w ślinie, by sprawdzić jego ilość i porównać poziomy stresu między poszczególnymi uczestnikami badania. Około 15 do 20 minut po wystąpieniu sytuacji stresowej poziom kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu, zwiększa się. Dzięki temu eksperci zdołali ocenić reakcję poszczególnych uczestniczek na stres.
Niezależnie od wieku osoby, które pracowały ze znajomymi partnerami reagowały na stres lepiej, a w ich wynikach odnotowano niższy poziom kortyzolu. Naukowcy doszli do wniosku, że skuteczność komunikacji jest w dużej mierze zachowywana wraz z wiekiem. Podobnie jest w przypadku buforowania stresu przez znajomego partnera — niezależnie od wieku danej osoby, przyjaźń i więzi, jakie z nią budujemy pozwalają zmniejszać reakcje organizmu na silne emocje.
Polecany artykuł: