Czy pojedziemy w tym roku na zagraniczne wakacje? Grecja czeka na turystów od lipca

2020-05-02 12:05

Wakacje coraz bliżej, tymczasem granice są nadal zamknięte. Czy sytuacja epidemiczna i obostrzenia w innych krajach każą nam zapomnieć o urlopie nad ciepłymi morzami? Kiedy Polacy będą mogli wyjechać na zagraniczny urlop?

Czy pojedziemy w tym roku na zagraniczne wakacje?
Autor: Getty images

Bezlitosna arytmetyka i statystyki dotyczące COVID pokazują, że nasze podróżowanie po świecie musi na razie ograniczyć się do wodzenia palcem po mapie. Rząd zapowiada, że granice będą zamknięte co najmniej do 13 maja 2020 r., ale wiadomo, że terminy te mogą się zmienić. Nadal zamknięte są lotniska i odwołane połączenia międzynarodowe.

Spis treści

  1. Kiedy Europa otworzy granice?
  2. Grecja czeka na turystów
  3. Turyści? Tak, ale na innych zasadach

Kiedy Europa otworzy granice?

Wyjazd z kraju nie jest w tej chwili jedynym problemem, nawet jeśli znajdziemy środek transportu. Zamknięte są nadal inne kraje, także te żyjące z turystyki.

Do Włoch nie można wjeżdżać od wielu tygodni, nie można też poruszać się między regionami, wewnątrz Italii, choć właściciele hoteli i pensjonatów szykują się do sezonu i stoją  już podobno "w blokach startowych".

Zamrożenie gospodarki światowej zwiastuje potężny kryzys, nic wiec dziwnego, że coraz częściej słyszy się o planach otwarcia granic i o tym, że niektóre popularne w Polsce kierunki będą niedługo dostępne dla podróżujących.

Grecja czeka na turystów

Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe poluzowanie zakazów, związanych z pandemią koronawirusa. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu – podała agencja PAP.

- To lato będzie zupełnie inne niż zwykle. Nie ma co do tego wątpliwości. Mimo to w dalszym ciągu możemy dużo zrobić, aby spróbować ocalić grecki przemysł turystyczny – powiedział Harry Theochari, grecki minister turystyki, cytowany przez PAP.

W 2019 roku Grecję odwiedziły 34 miliony turystów. Theochari uważa, że jeśli w tym roku przyjedzie 1/3 to "będzie to wielkie szczęście".

Do takich zmian szykuje się też Hiszpania, która granice zamknęła na razie do 10 maja. Aena – zarządca wielu lotnisk w tym kraju, chce, aby pierwsze samoloty wystartowały już w maju – czytamy na stronie Flyfree.pl.

Czytaj: Majówka 2020. Jak ją spędzić ze znajomymi?

Na wakacje pojedziemy już w czerwcu - czy to realne?

Turyści? Tak, ale na innych zasadach

Wiele krajów ma różne pomysły na wprowadzenie zasad bezpieczeństwa, które zapobiegły by drugiej fali zachorowań, spowodowanej napływem turystów z innych krajów. Włochy planują dzielenie plaż na sektory i ich rezerwacje, aby zapewnić dystans między plażowiczami.

Turcja na razie ma zamiar wpuszczać tylko tych turystów, którzy będą mogli przedstawić tzw. „świadectwo zdrowia”, natomiast hiszpańskie organizacje stowarzyszające hotelarzy zaproponowały rządowi, aby turyści nosili na rękach kolorowe bransoletki oznaczające ich stan zdrowia (wyleczony, zdrowy, w grupie ryzyka).

Nie podano jednak, czy ta ostania grupa spotkałaby się z jakimikolwiek ograniczeniami, np. zakazem wstępu na plażę czy basen.

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa