Czy po szczepieniu AstraZeneca warto profilaktycznie łykać aspirynę? Lekarz wyjaśnia

2021-03-30 12:30
czy po szczepieniu Astrazeneca
Autor: Getty Images

Czy po przyjęciu oksfordzkiej szczepionki AstraZeneca należy profilaktycznie łykać preparaty kwasu acetylosalicylowego, potocznie zwane aspiryną? Mimo, że eksperci rozwiali już wątpliwości co do bezpieczeństwa tej szczepionki, takie pytanie nadal zadaje sobie bardzo dużo osób, które obawiają się, że po szczepieniu wzrośnie ryzyko zakrzepicy. Lekarz Bartosz Fiałek w mediach społecznościowych ostrzega wprost: profilaktyczne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może być bardzo niebezpieczne. Wyjaśnił, dlaczego.

Czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna? W ostatnich tygodniach temat ten poruszały nie tylko media: bezpieczeństwu szczepionki przyglądały się również agencje zajmujące się oceną jakości leków i szereg organizacji międzynarodowych. Dyskusja miała związek ze zgłaszanymi przypadkami zakrzepicy u osób, które poddały się szczepieniom.

Doszło do tego, że niektóre kraje zawieszały szczepienia preparatem AstraZeneca do czasu wyjaśnienia wątpliwości. W Polsce szczepionka przez cały czas była stosowana, tym niemniej jednak wiele osób nie zgłaszało się na zaplanowane wcześniej szczepienia.

18 marca EMA - Europejska Agencja Leków - wydała oświadczenie, że szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna, a jej podawanie nie ma związku ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca zasiały jednak wśród ludzi sporo wątpliwości. Wiele osób, które zapisane są na szczepienia AstraZeneką, zastanawia się, czy warto profilaktycznie przyjmować aspirynę, która działa nie tylko przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale również rozrzedza krew.

"Takie pytanie zalewa obecnie moją skrzynkę, a więc spieszę z odpowiedzią, ponieważ zjawisko samo w sobie może być bardzo niebezpieczne" - napisał na Facebooku lekarz Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, który w mediach społecznościowych popularyzuje wiedzę medyczną i rozwiewa niebezpieczne mity.

Specjalista, nawiązując do wydanego przez EMA oświadczenia przypomina, że "wykazano, iż szczepionka przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca, NIE ZWIĘKSZA ryzyka wystąpienia epizodów zakrzepowo - zatorowych."

I ostrzega, że nie należy:

  • rozpoczynać profilaktycznego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny; lek przeciwpłytkowy) przed, w trakcie czy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca.
  • rozpoczynać profilaktycznego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych (antagonistów witaminy K - acenokumarol/warfaryna, nowych doustnych antykoagulantów - ksabany/dabigatran ani heparyn) przed, w trakcie czy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca.

Takie postępowanie na własną rękę, bez zalecenia lekarskiego, może zagrażać zdrowiu i życiu - podkreśla Bartosz Fiałek.

A co mają zrobić osoby, które na co dzień przyjmują powyższe leki (lub już po zaszczepieniu na COVID-19 wystąpią wskazania do ich przyjmowania), bądź też obawiają się bólu i gorączki po szczepieniu? Dla nich lekarz ma trzy ważne rady:

  • osoby, które przyjmują na co dzień powyższe leki z powodu innych medycznych wskazań, powinny kontynuować dotychczas zaleconą terapię (nie odstawiamy tych leków tylko dlatego, że poddajemy się szczepieniu przeciw COVID-19; wskazana większa ostrożność podczas szczepienia i dłuższe - ok. 5 minut - przytrzymanie gazika po iniekcji).
  • osoby, u których wystąpią wskazania do przyjmowania powyższych leków po szczepieniu przeciw COVID-19, mogą i powinny dostosować się do zaleceń lekarskich dotyczących włączenia terapii przeciwpłytkowej/przeciwkrzepliwej.
  • kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna) w dawkach wyższych od przeciwpłytkowych, wykazuje również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Istnieje więc możliwość przyjęcia tego leku w przypadku wystąpienia poszczepiennych skutków ubocznych, takich jak gorączka czy silne dolegliwości bólowe, jednak polecanym lekiem jest w tych sytuacjach paracetamol.
Dr Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.