Czy na zasiłku opiekuńczym można wyjechać na urlop?

2020-07-16 9:50

Zasiłek opiekuńczy wspiera rodziców, których dzieci nie mogą pójść do przedszkola lub żłobka z powodu pandemii koronawirusa i mniejszej liczby dzieci w grupie. Czy jednak na takim zasiłku można wyjechać na urlop?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem: praktyczne rady na wyjazd z dzieckiem
Autor: Getty images

Zasiłek opiekuńczy jest formą wsparcia rodziców, którzy nie mogą wrócić do pracy, nie mają bowiem co zrobić z dziećmi. Z powodu pandemii w żłobkach i przedszkolach jest mniej miejsc, nie ma także wielu innych form opieki - np. opieki wakacyjnej. Decyzją rządu rodzice dzieci do lat 8 mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Czy jednak można na nim wyjechać na urlop?

Czytaj też: Odkryto dwa nowe objawy zakażenia koronawirusem. Mogą wynikać z uszkodzenia mózgu

Teoretycznie? Tak. Ale uwaga - jeśli drugi rodzic bierze urlop, to automatycznie zasiłek opiekuńczy dla osoby na nim będącej jest anulowany. Urlop oznacza, że ma kto zająć się dzieckiem, prawda? 

Będąc na zasiłku opiekuńczym rodzic może z dzieckiem robić różne rzeczy, także wyjeżdżać. W końcu sprawuje opiekę, a dziecko jest zdrowe, może więc podróżować. Jednak urlop rodzinny powinien być urlopem - i tak powinien być oznaczony w miejscu pracy. 

Polecamy: Nie myła zębów 10 lat. Co się dzieje w jej ciele?