Czy masz niedobór magnezu? 4 nietypowe objawy, które mogą na to wskazywać

2024-06-18 11:13

Niedobór magnezu nie jest tak częsty, jak niedobór witaminy D, ale również się zdarza. W dodatku informują nas o tym nie tylko lekarze, ale też natrętne reklamy w radiu czy telewizji. Dlatego pytanie: jak poznać, czy brakuje mi magnezu, zadajemy sobie dość często. Zdarza się jednak, że objawy niedoboru wcale nie są takie, jak twierdzą aktorzy reklamujący suplementy z magnezem. Jakie nietypowe objawy może dawać niedobór magnezu?

Czy masz niedobór magnezu? 4 nietypowe objawy, które mogą na to wskazywać
Autor: Getty Images

Dlaczego magnez jest ważny dla organizmu?

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, gdyż bierze udział w bardzo wielu procesach życiowych. Tymczasem wiele osób ma go zbyt mało - a powodem jest m.in. skażenie środowiska, na skutek czego w zbożach, warzywach i owocach spada zawartość tego pierwiastka.

Do jego utraty z produktów żywnościowych dochodzi również na skutek obróbki technologicznej. Badania dowodzą, że w krajach wysoko uprzemysłowionych średnie spożycie magnezu jest znacznie niższe,  niż zalecane dawki - do jego deficytu może prowadzić również nadużywanie kawy, czy alkoholu oraz niektóre choroby.

Niedobór magnezu nie zawsze jest oczywisty 

Niedobór magnezu często jednak pozostaje nierozpoznany, gdyż zazwyczaj bada się jego stężenie w surowicy krwi, tymczasem organizm może "przesuwać" dostępną mu pulę tego pierwiastka do i z komórek - dlatego nawet przy dużym jego deficycie wynik badania stężenia magnezu może utrzymywać się w normie (wiarygodny wynik daje m.in. badanie wewnątrzkomórkowego stężenie magnezu). Deficyt daje jednak określone objawy, w tym również takie, których zwykle nie kojarzymy z niedoborem magnezu. Warto je znać.

Przygnębienie i ciągły stres to możliwe objawy

Niedobór magnezu może mieć wpływ na nastrój - osoby ze znacznym deficytem tego pierwiastka odczuwają niepokój, mają objawy depresji, trudno im się zrelaksować. Wiąże się to z wpływem magnezu na układ nerwowy. Jego  niedobór doprowadzić może do spadku produkcji 5-hydroksytryptofanu, związku uczestniczącego w syntezie "hormonu szczęścia" - serotoniny.

Gdy brakuje magnezu, trudniej się zrelaksować

Niedobór magnezu może również doprowadzić do zaburzeń w naszym zegarze biologicznym, gdyż niekorzystnie wpływa na syntezę melatoniny, która odpowiada za dobowe rytmy czuwania i snu. Dlatego osoby, które mają niedobór tego pierwiastka, często narzekają na bezsenność i wybudzanie się w nocy. Przy deficycie tego pierwiastka trudniej jest także się zrelaksować. Badania wykazały, że suplementacja magnezem w przypadku osób starszych cierpiących na bezsenność znacząco poprawiła jakość snu i zmniejszyła liczbę nocnych pobudek.

W formie 24 właściwości magnezu

Serce pracuje nierówno, pojawia się nadciśnienie 

Objawem niedoboru magnezu może być również skaczące ciśnienie krwi i dziwne kołatania serca. Ponieważ jony magnesu hamują napływ wapnia do komórek, jego niedobór może być przyczyną rozwoju nadciśnienia, zwłaszcza, że magnez ma też działanie ochronne na śródbłonek naczyniowy i pomaga rozszerzać naczynia krwionośne. W przypadku deficytu tego pierwiastka stwierdzane są też zaburzenia rytmu serca (mające postać arytmii lub migotania przedsionków).

Przy niedoborze magnezu mogą wypadać włosy 

Niedobór magnezu może być również widoczny na włosach, które z tego powodu zaczną mocniej wypadać. Magnez to nie tylko jeden ze składników budulcowych włosa - uczestniczy on również w kilkunastu reakcjach molekularnych zachodzących na poziomie komórkowym.

Umożliwia także wytwarzanie ATP, czyli adenozynotrójfosforanów, związków dostarczających energię do każdej komórki ciała - w tym również do komórek macierzy włosowych. Do podziałów komórkowych macierzy oraz procesów produkcji keratyny, czyli głównego budulca włosa, potrzeba bardzo dużo energii, której brakuje, gdy brakuje magnezu. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki