Czy maseczki są bezpieczne dla zdrowia? Wyniki badań zakwestionowane [AKTUALIZACJA]

2021-07-30 15:09

W poniższym artykule zostały poruszone wyniki dwóch badań opublikowanych na stronach czasopism akademickich - International Journal of Environmental Research and Public Health oraz Journal of the American Medical Association. Wyniki obydwu badań zostały zakwestionowane, a jedno z nich wycofane z publikacji i opatrzone stosownym alertem.

czy maseczki są bezpieczne dla zdrowia
Autor: Getty Images

AKTUALIZACJA 30.07.2021. UWAGA: Badania opisane w tym artykule zostały zakwestionowane i wycofane, dlatego też pierwotna wersja artykułu została zaktualizowana. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association, a następnie wycofane

Przeprowadzone badanie dotyczyło negatywnych skutków wysokich stężeń dwutlenku węgla (CO2) wdychanych przez dzieci podczas noszenia maseczki. Analiza została wykonana w Niemczech. Po 3 minutach noszenia maseczki, poziom CO2 uznany przez Niemiecką Agencję Środowiska został przekroczony.

Najwyższe wartości odnotowano u najmłodszych dzieci. Naukowcy podkreślali, że nagromadzenie CO2 może prowadzić do hiperkapnii, czyli stanu podwyższonego poziomu dwutlenku węgla we krwi. Dzieci skarżyły się na drażliwość, bóle głowy, a także wyrażały niechęć do uczęszczania w zajęciach związaną z noszeniem w szkole maseczek ochronnych.

O komentarz dt. powyższego badania, Poradnikzdrowie.pl już po publikacji tekstu, poprosił eksperta dr Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dr Rzymski wskazał nieprawidłowości dt.:

  • zastosowanych urządzeń do pomiaru CO2,
  • metodologii i prawidłowości przeprowadzonych pomiarów,
  • wniosków z przeprowadzonych analiz.

Badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health

W drugim z badań naukowcy zestawili ze sobą naukowo udowodnione skutki uboczne noszenia maseczek. Do oceny ilościowej wykorzystano głównie badania eksperymentalne. Połowa z nich została wykonana jeszcze przed pandemią COVID-19.

Analiza zawierała ograniczenia, ponieważ nie uwzględniała pozytywnych aspektów związanych z używaniem maseczek ochronnych i opierała się wyłącznie na negatywnych skutkach, w szczególności dla określonej grupy pacjentów. W przeglądzie odrzucono wszystkie publikacje, które prezentowały korzystne działanie maseczek ochronnych.

Badania dotyczyły masek chirurgicznych, masek N95 oraz maseczek wykonywanych z różnego rodzaju tkanin. Do oceny merytorycznej wykorzystano 65 publikacji. Zobiektywizowana opinia ekspertów wykazała zmiany w fizjologii oddechowej związane z noszeniem maski a ubytkiem tlenu we krwi.

Z badań wynikało, że noszenie maseczek ma wpływ m.in. na zwiększenie uczucia zmęczenia, wystąpienie bólów głowy, zaburzenia oddychania, wzrost temperatury, podświadome i świadome odbieranie noszenia maseczki jako trwałego zakłócenia i ograniczenia.

Badacze zwracali uwagę, że długotrwałe noszenie maseczek przez ogólną populację może doprowadzić do istotnych konsekwencji zdrowotnych. Lista obejmuje, m.in. zaburzenia neurologiczne, psychologiczne, dermatologiczne, laryngologiczne, stomatologiczne czy mikrobiologiczne.

Stosowanie maseczek oraz inne formy dt. profilaktyki przeciw COVID-19, czyli utrzymanie dystansu fizycznego, unikanie zatłoczonych miejsc, używanie płynów i środków antybakteryjnych, częste mycie dłoni przyczyniają się do ograniczenia transmisji wirusów, tym samym zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

AKTUALIZACJA 30.07.2021. UWAGA: Badania opisane w tym artykule zostały zakwestionowane i wycofane, dlatego też pierwotna wersja artykułu została zaktualizowana. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

Wycofanie publikacji w uznanych publikatorach medycznych często spowodowane jest zakwestionowaniem metod badawczych i wniosków opisanych w artykule. Jednak w czasie dostępności opracowania wiele redakcji cytuje i przywołuje jego treść. Tak jak uczyniliśmy to my. Uznaliśmy, że uczciwym będzie poinformowanie naszych Czytelników o tym.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Czy masz problem z podrażnieniami od noszenia maseczki?