Czy kawa szkodzi nerkom? W końcu rozwiano wątpliwości

2022-05-23 10:09

O pozytywnym wpływie kawy na zdrowie mówi się od dawna - wiadomo, że korzystnie działa ona na serce i cały układ sercowo-naczyniowy, a także na wątrobę, może też zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i ryzyko zgonu z różnych powodów. Teraz zbadano jej wpływ na nerki, analizując ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności tego narządu. Co ustalili naukowcy?

Czy kawa szkodzi nerkom? W końcu rozwiano wątpliwości
Autor: Getty Images

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. I chociaż ciągle pokutuje przekonanie, że to niezdrowa używka, prawda jest zupełnie inna. Napój ten od lat budzi zainteresowanie naukowców, a wyniki badań zdecydowanie przemawiają na jej korzyść - spożywana z umiarem, może zdziałać wiele dobrego.

Jak kawa wpływa na nerki?

Do tej pory zbadano wpływ kawy m.in. na układ sercowo-naczyniowy, wątrobę, trzustkę, a także na układ nerwowy i psychikę (sprawdzano m.in. to, jak jej picie wpływa na ryzyko depresji). A jaki wpływ ma kawa na nerki? Naukowcy przyjrzeli się temu w badaniu, którego wyniki opublikowane zostały na łamach Kidney International Reports.

Badacze analizowali w nim m.in. wpływ spożycia kawy ziarnistej (świeżo mielonej, bez żadnych dodatków) na ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek. W badaniu uczestniczyło 14207 dorosłych w wieku od 45 do 64 lat. Podzielono ich na grupy - 17 proc. uczestników spożywało co najmniej 3 filiżanki kawy na dobę, 23 proc. - 2-3 filiżanki, 19 proc. - 1 filiżankę, 14 proc. piło kawę rzadziej, niż raz na dobę, a 27 proc. nie piło jej wcale.

Wyniki badania mogą zaskoczyć tych, którzy sądzili, że kawa może szkodzić nerkom. Okazało się, że picie 2-3 filiżanek kawy dziennie istotnie zmniejsza ryzyko ostrej niewydolności nerek. Zaś u osób, które piły kawę (w jakiejkolwiek ilości) ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek było o 11 proc. niższe, niż u osób, które kawy nie piły wcale.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Czy kawę mogą pić osoby z kamicą nerkową?

Do badania i jego wyników odniósł się na Facebooku dr Bartosz Fiałek. Podsumowując wyniki badania, odpowiedział również na pytanie dotyczące kamieni nerkowych - unikanie kawy jest bowiem powszechnie zalecane osobom, które mają stwierdzoną kamicę lub skłonność do niej.

Jak napisał ekspert: "Co do ograniczania spożycia mocnej kawy i herbaty w niefarmakologicznym leczeniu kamicy nerkowej, to zalecenie dotyczy jedynie określonej postaci - kamieni szczawianowych - kiedy to zaleca się dietę ubogoszczawianową (m.in. unikanie mocnej kawy i herbaty, ale i rabarbaru, produktów sojowych, orzechów, czekolady, buraków ćwikłowych etc). Ma to miejsce to w sytuacji tzw. hiperoksalurii pokarmowej (przyjmowania dużej ilości szczawianów w pokarmach u osób z tendencją do generowania nerkowych kamieni szczawianowych)" - wyjaśnił.